Silvestrovská noc si vyžádala dva lidské životy

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Silvestrovské oslavy si v noci na dnešek vyžádaly životy dvou mužů, na Blanensku a na Náchodsku. Záchranáři ošetřili řadu zranění způsobených zábavní pyrotechnikou, některá velmi vážná. Policisté zasahovali převážně u výtržností a potyček, hasiči vyjížděli zejména k požárům po výbuchu rachejtlí. Většina protialkoholních záchytných stanic měla plno. Letošní oslavy přelomu roku se tak od předešlých příliš nelišily.

Silvestrovské oslavy

Silvestrovské oslavy,zdroj: Mediafax

Tragicky skončila silvestrovská noc na Blanensku, kde opilý mladý muž upadl na skleničku a vykrvácel. "I přes snahu zasahujícího týmu se nepodařilo dotyčného muže zachránit," řekl mluvčí jihomoravské záchranky Radek Turin. V Jetřichově na Náchodsku srazilo rychle jedoucí auto mladíka, který kolem půlnoci s kamarády odpaloval před restaurací rachejtle. Mladík při převozu do nemocnice zemřel, řidiče, který je podezřelý, že ho srazil, policie dnes kolem poledne zadržela. 

V Praze kriminalisté také vyšetřují smrt třiapadesátiletého muže, který byl ráno nalezen na náplavce u Vltavy. Podle policie jde ale zřejmě o sebevraždu. 

Výtržnosti, potyčky, domácí násilí

Většina zranění, která ošetřovali záchranáři, byla způsobena zábavní pyrotechnikou. Muž z Frýdku-Místku přišel o články prstů, když mu v ruce vybuchla rachejtle, podomácku vyrobená petarda vážně zranila v obličeji dvanáctiletého chlapce z Novojičínska. Doma vyrobená pyrotechnika vážně popálila také dva muže v Teplicích. Zábavní pyrotechnika má na svědomí i zranění, které se stalo až dnes odpoledne v Hranicích na Přerovsku. Dvěma dětem způsobila vážné popáleniny, kde ji vzaly, není jasné. Záchranáři zraněné děti převezli na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě.

Policie zasahovala zejména u výtržností, potyček a domácího násilí. V Javorníku na Jesenicku žena pobodala nožem svého padesátiletého manžela. Muž není v ohrožení života, uvedli policisté. V ranních hodinách policisté přijali oznámení od lékaře z Mariánských Lázní o muži, který byl do nemocnice přivezen se střelným zraněním z jedné z místních diskoték, člena ochranky zřejmě postřelil jeden z hostů. Muže, který ohrožoval lidi plynovou pistolí, policie zadržela i v obci Stachy na Prachaticku. 

V Protivíně museli policisté rozehnat rvačku asi 15 lidí, podobná hromadná pranice se odehrála také v Příbrami. V Chebu vyšetřovali pád šestačtyřicetileté ženy, která se zřítila z okna ve druhém patře, v Mohelně na Třebíčsku policie a dobrovolníci pátrali až do noci po pohřešované seniorce. Ženu nalezli ve strži, byla jen podchlazená. V Krkonoších se také dva lidé zranili při sáňkování, jeden z nich velmi vážně. 

Spletli si světlo 

Řada protialkoholních záchytných stanic měla plno, například záchytka v Pardubicích přijala za noc 12 opilých lidí z celých východních Čech, pražská záchytná stanice byla obsazena už dvě hodiny před půlnocí. Pod vlivem alkoholu byla také řada dětí. Už odpoledne se opily dvě čtrnáctileté dívky v Třebíči, jedna skončila v nemocnici. V Královéhradeckém kraji skončila ze stejného důvodu v péči lékařů třináctiletá dívka. 

Hasiči zasahovali převážně u menších požárů zábavní pyrotechniky. Hasili však také hořící chatu v Libereckém kraji, z níž museli vynést propanbutanovou bombu. Požár způsobil škodu milion korun. V královéhradeckém hotelu hořel strop restaurace, v obci Hůry u Českých Budějovic oheň zničil asi 20 balíků slámy. Hasiči zaznamenali i několik planých poplachů, například na Šumpersku si lidé spletli světlo z hořící zábavní pyrotechniky s požárem uskladněného sena. 

V Praze se oslavy příchodu nového roku obešly bez větších problémů. Na situaci dohlížely v centru metropole tři stovky policistů a záchranná služba. Policie vedle rvaček, výtržností a vandalismu vyšetřovala dvě hrozby bombovým útokem v centru Prahy. Žádná z nich se nepotvrdila, muže, který jednu z nich ohlásil, policie zadržela, řekla mluvčí policie Eva Kropáčová.

Tagy: smrt sklo Silvestr úraz

Zdroje: ČTK