Silnice pokryl čerstvý sníh, boj řidičů pokračuje

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek potvrdil ještě na dnešek kalamitní stav pro celé území regionu. Tři vedlejší silnice na Jihlavsku jsou sjízdné jen s velkými obtížemi. Ostatní silnice jsou s velkou opatrností sjízdné. Před 10:00 silničáři uzavřeli pro nákladní dopravu sjezd z dálnice D1 na 104. kilometru u Větrného Jeníkova. Na železniční trati Žďár nad Sázavou - Tišnov stojí úsek Nové Město na Moravě - Bystřice nad Pernštejnem.

"Sjezd z dálnice je uzavřen pro nákladní auta, protože silnice 131 do Větrného Jeníkova je pro ně nesjízdná. Budeme ji uvádět do sjízdného stavu, může to trvat i několik hodin," řekla dispečerka krajských silničářů Milena Hanáková. Osobní vozy podle ní s opatrností projedou.

Silničářům se během noci v kraji podařilo obnovit provoz na většině ze čtyř desítek neprůjezdných silnic. "Pouze pro osobní vozidla je jedním jízdním pruhem průjezdná silnice II/112 Nová Říše - Želetava na Jihlavsku, silnice II/403 Brtnice - Jestřabí je zatím stále uzavřená, na silnici III/4052 Puklice - Petrovice projedou s opatrností osobní auta," uvedla Hanáková.

Nutné použít řetězy

Kolem 04:30 však začalo opět sněžit a situace se podle silničářů kvůli silnému větru začala opět komplikovat. S odstraňováním sněhu pomáhá i speciální technika. Tři vyprošťovací tatry jsou nasazeny na silnici I/38 z Jihlavy na Znojmo na stoupání v Dlouhé Brtnici, na úsek v okolí Štoků a do prudkého stoupání u Želetavy. Vyprošťovací tank zůstává stále v záloze.

Doprava na Vysočině na většině silnic prvních a druhých tříd s maximální opatrností funguje. Podle krajského policejního ředitele Miloše Trojánka je pohyb kamionů po Vysočině opět možný i po okresních silnicích, v některých úsecích je však nutné použít řetězy.

Odklízení sněhových bariér kolem zapadlé železniční tratě na Žďársku by mělo pokračovat přibližně do 18:00 hod. "Pro cestující je zajištěna náhradní autobusová doprava," uvedla Lenka Horáková z Českých drah. Je zataženo, teploty se pohybují kolem nuly. Během dne by měly teploty vystoupit nad nulu, sněžení by se mělo změnit v déšť.

Tagy: Česko počasí nehody silnice sníh

Zdroje: ČTK