Silničáři vyhlásili pro okres Svitavy kalamitní stav

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Silničáři vyhlásili pro okres Svitavy kalamitní stav. Příčinou je sněžení a odstavené kamiony na silnici I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové. Zavřená je řada silnic, a to zejména druhé a třetí třídy. Dnes ráno o tom informoval ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Kvůli kalamitní situaci na silnicích v kraji zasedá krizový štáb složený z představitelů policie, hasičů a hejtmanství. "Osobně jsem projížděl po silnici I/35. Kamiony i osobní auta stojí v obou směrech a často blokují vjezd technice silničářů," uvedl hejtman Radko Martínek (ČSSD).

Ráno byla silnice I/35 ještě pro osobní dopravu průjezdná, později musela být uzavřena. V 10:00 byly největší problémy na úseku od odbočky I/43 směr Opatov po křižovatku I/34 odbočka Svitavy, kde je silnice zatarasena kamiony ve třech řadách. Policie pomocí megafonu bude v tomto místě vydávat pokyny řidičům pro vyklizení ucpané silnice. Ucpaný úsek uzavře, aby zamezila příjezdu dalších vozidel. Hasiči budou z obou stran auta vyprošťovat, poté silničáři vozovku vyčistí, aby se kolona mohla rozjet. Němec předpokládá, že by se úsek mohl uvolnit po 12:00. Kamiony, které z různých důvodů nemohou pokračovat v jízdě, budou soustředěny na záchytné parkoviště u přilehlé čerpací stanice.

Úsek silnice I/35 bude uzavřen minimálně do 13:00

Silničáři také pracují na zprůjezdnění silnice I/35 v úseku Hřebeč - Gajer, kde je situace velmi vážná. Po dohodě s policií bude úsek uzavřen minimálně do 13:00, aby těžká hasičská technika mohla vyprostit uvízlé kamiony a další automobily a zároveň tak umožnila vjezd strojů silničářů.

Uzavřených je několik úseků silnic druhé a třetí třídy. Jen na Lanškrounsku jsou nesjízdné úseky z Anenské Studánky do Helvíkova, z Trpíku do Květné, z Cotkytle do Strážné,z Horního Třešňovce do Horní Čermné, z Lanškrouna do Lukové, z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch a z Lubníku do Žichlínku.

Sníh zastavil také dopravu mezi Litomyšlí a Českou Třebovou, na státní silnici z Poličky do Svitav a na mnoha dalších místech Svitavska a Orlickoústecka.

"Lidem doporučujeme, pokud to je možné, aby v krizových oblastech nevyjížděli," uvedl Němec. Kamiony by měly jet raději po dálnici D11, Hradec Králové - Praha a po trase Chrudim - Ždírec nad Doubravou - dálnice D1 - Brno.

Kvůli sněhu je uzavřena také železniční trať z Pusté Kamenice do Svitav. Pro nesjízdné silnice nefunguje ani náhradní autobusová doprava.

Tagy: kamiony sníh kalamita Svitavy silničáři

Zdroje: ČTK