Šíitští povstalci v Jemenu souhlasili s pětidenním příměřím

- Aktuality autor: roj

V úterý začne v Jemenu pětidenní humanitární příměří, šíitští povstalci přistoupili na návrh arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií. Ta v noci na dnešek i nadále bombardovala šíitské pozice, soustředila se hlavně na rezidenci někdejšího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Pětidenní humanitární příměří začne v úterý

Pětidenní humanitární příměří začne v úterý,zdroj: Profimedia.cz

Příměří by mělo sloužit k tomu, aby se do země dostala potřebná humanitární pomoc. "Přestávka v bojích se bude vztahovat na celý Jemen po dobu pěti dní. Datum, kdy by měla být zahájena, bude brzy oznámeno spolu s dalšími náležitostmi. Vše ale závisí na tom, zda budou Húsíové souhlasit s příměřím," prohlásil už v pátek saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr.

Během soboty arabská koalice provedla až 130 náletů zejména na severní provincie u hranice se Saúdskou Arábií. Na metropolitní sídlo exprezidenta, kterému je stále věrná část armády, byla v noci podniknuta trojice náletů. Sálihovi i jeho rodině se ale prý daří dobře. 

Humanitární koordinátor OSN pro Jemen Johannes van der Klaauw uvedl, že plošné bombardování hustě obydlených míst, jako je metropole provincie Saada, odporuje mezinárodnímu právu, bez ohledu na to, zda byli obyvatelé na nálety předem upozorněni či nikoli.

OSN odhaduje, že v jemenském konfliktu zemřelo od března přes 1400 lidí. 

Tagy: Jemen konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK