Šifrovací služba Lavabit, kterou zřejmě použil Snowden, skončila

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Šifrovací e-mailová služba Lavabit, kterou očividně využil bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden obviněný v USA ze špionáže, ve čtvrtek nečekaně ukončila provoz. Podle agentury Reuters se spekuluje, že právě Snowdenův případ za koncem serveru stojí. Americké ministerstvo spravedlnosti záležitost nekomentovalo. 

Edward Snowden

Edward Snowden,zdroj: Isifa.com

"Byl jsem přinucen učinit obtížné rozhodnutí: podílet se na zločinech proti Američanům, nebo po takřka deseti letech tvrdé práce zavřít Lavabit," uvedl majitel poštovní služby Ladar Levison na webu Lavabitu. Dodal, že zvolil "pozastavení činnosti", ale že nemůže zveřejnit to, čemu v uplynulých šesti týdnech čelil a co vyústilo v jeho rozhodnutí. 

Zmíněný časový rámec se shoduje s tím, kdy Snowden zveřejnil v médiích praktiky elektronické špionáže amerických tajných služeb. 

"Tato zkušenost mi dala významnou lekci," uvedl Levison. Zároveň svým zákazníkům doporučil, aby nesvěřovali svá soukromá data společnostem podléhajícím zákonům Spojených států do té doby, dokud nebude k dispozici jasný soudní precedens nebo k celé záležitosti nezaujme stanovisko Kongres. 

Nejde o jediný případ

Konec své služby šifrované elektronické komunikace ve čtvrtek oznámila také společnost Silent Circle. Její spoluzakladatel Jon Callas na Twitteru uvedl, že firma se rozhodla ukončit službu Silent Mail, ačkoli doposud neobdržela žádnou obsílku, soudní příkaz či jakoukoli vládní výzvu. 

Na svém webu společnost Silent Circle uvádí, že šifrovaný e-mail přestala nabízet, aby zabránila špionáži. Nadále chce ale poskytovat zajištěné textové zprávy a telefonní hovory. Callas v této věci dodal, že udržet soukromí e-mailů je obtížnější. 

Služby Lavabitu očividně použil Snowden. Před čtyřmi týdny zástupkyně organizace hájící lidská práva Human Rights Watch uvedla, že ji Snowden kontaktoval z e-mailu zajištěného Lavabitem. 

Šifra nešifra

Běžní internetoví uživatelé jen zřídka využívají skutečně zašifrované e-maily. Z dokumentů zveřejněných Snowdenem vyplývá, že některé technologické společnosti jako Google či Microsoft byly přinuceny pomáhat výzvědným službám se získáváním e-mailů a dat svých klientů. Tito velcí poskytovatelé sice běžně šifrování nabízejí, přesto ale s úřady spolupracují, jak ze zveřejněných záznamů vyplývá. 

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA), která se potýká se skandálem kolem Snowdena, mezitím oznámila, že chce o 90 procent snížit stav svých systémových administrátorů. Toto opatření má zredukovat počet lidí s přístupem k tajným informacím. Právě Snowden byl jedním ze zhruba tisícovky systémových správců, kteří pomáhají provozovat sítě této tajné agentury. Šéf NSA Keith Alexander na newyorské konferenci o kyberbezpečnosti vysvětlil, že zautomatizování většiny činnosti povede k vyšší bezpečnosti. 

Aférou se zabývá také Bílý dům. Ve čtvrtek se americký prezident Barack Obama sešel s šéfy technologických firem, mezi jinými s Timem Cookem z Applu či Randallem Stevensonem z AT&T, napsal dnes s odvoláním na utajené zdroje server Politico. Tématem schůzky prý byla internetová kontrola. Další podrobnosti ale portál neuvedl. 

Tagy: Edward Snowden

Zdroje: ČTK