Sexy Marx učí mladé, jak být správnými komunisty

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Vousy a zádumčivý pohled starého bělocha netvoří zrovna "sexy" reklamu myšlenkám, které by čínská vláda ráda vnutila svým občanům. A tak si německého filozofa Karla Marxe upravila k obrazu svému. Mladým divákům své ideály v propagandistickém seriálu Vůdce přednáší mladá, bezvousá a štíhlá filozofova verze, před jejímž romantickým vzhledem se mají fanynkám podlamovat kolena.  

Poznali byste v tomto mladíkovi plném elánu a ideálů Karla Marxe?

Poznali byste v tomto mladíkovi plném elánu a ideálů Karla Marxe?,zdroj: Profimedia.cz

"O Karlu Marxovi existuje mnoho literárních děl, ale žádné není takové, aby se mohlo líbit mladým lidem," vysvětluje jedna ze scénáristek seriálu Čuo S'-na. "Chceme toto vakuum vyplnit v naději, že lidé Marxe lépe pochopí a že se budou zajímat o něho i o jeho život," dodává.

Seriál realizuje studio Wa-wa-jü a objednala si jej komunistická strana. Financuje ho státní orgán pro studium marxismu.

Vůdce byl objednán u příležitosti loňského dvoustého výročí narození filozofa, v době komunistické kampaně, jejímž cílem bylo posílit výuku marxismu ve školách v zemi, která je sice oficiálně komunistická, ale v posledních 40 letech provádí radikální ekonomické reformy.

Diváků moc nemá

V Číně musejí úředníci a novináři ze státních médií procházet povinnými kurzy marxismu, aby mohli povýšit. Loni čínský prezident Si Ťin-pching vyzval členy strany, aby pravidelně četli Marxovo dílo.

Pro scénáristy seriálu bylo hlavním problémem najít kompromis mezi potřebou diváka pobavit a historickou pravdou, vysvětluje Čuo S'-na. "Nemůžeme napsat jen tak něco," zdůrazňuje. Na seriálu tak spolupracovali uznávaní znalci marxismu.

Seriál se začal vysílat koncem ledna na internetové platformě Bilibili, která je populární mezi milovníky kreslených seriálů a videoher. Dosud Vůdce zhlédlo pět milionů lidí, a to je v zemi s 1,4 miliardy obyvatel spíše málo.

Seriál se soustřeďuje na Marxova mladá léta. V elegantním béžovém redingotu studuje na univerzitě se zápalem německé filozofy Immanuela Kanta a Georga Friedricha Hegela. To se prolíná s něžnými scénami s Jenny von Westphalenovou, jeho budoucí ženou.

Zapálený mladík s ideály příliš nepomáhá

Zápletka je však často jen málo přirozená. Prioritou bylo podtrhnout filozofovy teorie. "O to právě jde. Stát učí mladé, v čem spočívá marxismus," soudí profesor Jeroen de Kloet z Amsterodamské univerzity, který se specializuje na mládež a média v Číně.

Platforma Bilibili umožňuje uživatelům psát komentáře, které hned všichni diváci vidí. Někteří používají tuto funkci k tomu, aby vyjádřili svůj zájem, objevily se zde ale i kritiky čínského režimu kvůli porušování svobody vyznání a pracovního práva, které bylo Marxovu srdci tak drahé.

V Číně, kde je mnoho miliardářů a mnoho prvků kapitalistické společnosti, je kreslený seriál silným kontrastem, říká profesor Jeroen de Kloet. "Když vstoupíte do Pekingu, vidíte zcela jinou realitu než v seriálu," dodává.

Vůdce není prvním pokusem komunistické strany popularizovat marxistické teze. Loni propagandistický úřad strany nechal ve státní televizi vysílat diskusi nazvanou Marx má pravdu, kde experti, profesoři a studenti hovořili o jeho ekonomických teoriích.

V lednu státní agentura Nová Čína oslavovala úspěch dětské ilustrované verze Marxova Kapitálu určené pro děti ve věku od osmi do čtrnácti let.

Recenze kresleného seriálu jsou zatím spíše negativní. Jeho tvůrci však chtějí pokračovat: podle scénáristky Čuo S'-na se chystá celovečerní kreslený film.

Tagy: Čína zahraničí komunismus komunistický režim film a divadlo čínská politika marxismus

Zdroje: ČTK,AFP