Sexuální útoky hlásí další země, policejního ředitele v Kolíně odvolali

- Aktuality autor: roj

Během silvestrovských oslav došlo k sexuálním útokům i mimo Německo, skupiny mužů, údajně také migrantů, obtěžovaly ženy i ve Finsku a Švédsku. V Kolíně nad Rýnem byl dnes postaven mimo službu tamější policejní prezident Wolfgang Albers, který dlouho zamlčoval původ útočníků. Slovenský premiér Robert Fico kvůli útokům volá po svolání mimořádného summitu Evropské unie a urychleném vytvoření pohraniční stráže. 

Po desítkách nahlášených sexuálních útocích německá policie posílila hlídky

Po desítkách nahlášených sexuálních útocích německá policie posílila hlídky,zdroj: Profimedia.cz

"Dnes jsem kolínskému policejnímu prezidentovi osobně sdělil, že ho postavím mimo službu," řekl novinářům ministr vnitra nejlidnatější německé země Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. "Své rozhodnutí vnímám jako nezbytné, protože je nutné obnovit důvěru veřejnosti v kolínskou policii a kolínská policie musí získat zpět akceschopnost," uvedl.

Podle zdrojů televize N24 kolínské policejní vedení po silvestrovském incidentu záměrně zamlčelo informace o tom, že mezi podezřelými z útoku jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

"Policie nyní má důležitý úkol důsledně zpracovat události ze silvestrovské noci a vyvodit potřebné důsledky. Lidé chtějí vědět, co se tam o silvestrovské noci stalo, kdo byli pachatelé a jak tomu do budoucna zabránit," řekl Jäger. 

Německé policii se zatím přihlásilo přes 120 žen, které byly terčem útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Dalších více než 50 trestních oznámení má policie v Hamburku, desítka žen se stala obětí podobného útoku ve Stuttgartu.

Incidenty ve městech byly podobné - velké skupiny mladých mužů během oslav příchodu nového roku obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Dvě ženy ohlásily, že byly znásilněny.

Násilné útoky i mimo Německo

Obdobné útoky hlásí i jiné země. Podle helsinského policejního ředitele Ilkky Koskimäkiho došlo k sexuálním útokům na ženy na Silvestra ve finské metropoli nedaleko hlavního nádraží, kde se prý shromáždilo kolem tisíce žadatelů o azyl. Tři podezřelé z této skupiny policie zadržela, vzápětí je ale opět propustila.

Šest mužů finští policisté vzali do vazby už před začátkem oslav, neboť prý měli podezření, že by mohli plánovat napadení. Na Nový rok je ale opět propustili. Tímto a podobnými kroky prý finská policie dokázala zabránit situaci, která se odehrála v Kolíně nad Rýnem. "Žádné spojení s tamními událostmi není, ale ten fenomén je velmi podobný," dodal Koskimäki.

O sexuálních útocích na ženy na Silvestra dnes informovala také švédská policie. Došlo k nim prý v 35tisícovém městě Kalmar na jihu země. Skupina mužů tu údajně na náměstí obklíčila postupně nejméně 15 žen a obtěžovala je.

Dva muže, oba žadatele o azyl, už prý policie prostřednictvím tlumočníka informovala, že jsou podezřelí ze sexuální násilí. Další se policisté snaží vypátrat. "Víme, co se stalo v Německu, ale soustředíme se na vyšetřování toho, co se stalo v Kalmaru," odpověděl policejní mluvčí Johan Bruun na otázku, zda útoky v obou zemích něco spojuje.

Ojedinělé případy sexuálního násilí na ženách během novoročních oslav v uplynulých dnech hlásilo také Rakousko. K několika případům obtěžování ze strany cizinců došlo prý v Salcburku či ve Vídni. Podle ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové ale na rozdíl od Německa nemůže být v Rakousku řeč o "vlně" sexuálních násilných činů. Zda se na některém z nich podíleli žadatelé o azyl, ministryně neuvedla.

Asi dvě desítky útoků při novoročních oslavách zaznamenala policie také ve švýcarském Curychu. Po odpálení ohňostroje prý ženy někdo okradl a několik z nich zároveň sexuálně obtěžoval.

Slovensko požaduje mimořádný summit EU

Slovenský premiér Robert Fico chce po útocích na ženy v německých městech, které se udály o silvestrovské noci, požádat o svolání mimořádného summitu Evropské unie. "Základem řešení je zastavit příliv migrantů do EU. Události, které se dějí v Evropě, nás nutí je nejen zpracovávat, ale i příslušným způsobem reagovat," zdůraznil Fico, který vidí souvislost mezi migrační krizí a terorismem, ale i útoky.

OSN letos čeká příchod až tří milionů migrantů. Neumím si představit, co by to udělalo s Evropou," poznamenal Fico a dodal, že na podzim, kdy v EU už mohou být další dva miliony migrantů, už může být na nějaké kroky pozdě. "Situace je vážná, dochází ke stále většímu napětí. Buď řešení nabídnou vlády, nebo samozvanci," varoval.

Tagy: Německo znásilnění zahraničí uprchlická krize sexuální obtěžování sexuální útoky v Německu

Zdroje: ČTK