Severokorejský režim se snaží ukázat svou vlídnější tvář. Zkouší to přes restaurace

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Po celé Asii začínají vznikat pchjongjangské restaurace, které lákají návštěvníky na autentickou severokorejskou kuchyni. Tyto podniky se ovšem neomezují na nabídky tradičních severokorejských pokrmů, ale snaží se prezentovat kulturu země, která se politicky izoluje od zbytku světa.

Pchjongjangská restaurace nabízí severokorejské speciality. Ilustrační foto

Pchjongjangská restaurace nabízí severokorejské speciality. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Jednu ze severokorejských restaurací můžete najít například v Kambodži, franšíza je ale oblíbená po celé Asii a její podniky poskytují možnost nahlédnout za oponu do světa izolovaného komunistického státu.

Kromě jídla je tu i kulturní program

Atmosféra v phnompenhské restauraci je živá. Chodí sem především jihokorejští a japonští podnikatelé, kteří tleskají tanečnicím pocházejícím z komunistické KLDR.

Kulinární zážitky v pchjongjangských restauracích jsou obvykle doplněné kulturními vystoupeními v podobě tance, hudby a zpěvu. A tím vším prostupuje vůně piva a korejského národního jídla kimčchi.

Severokorejské ministerstvo turistiky osobně vybírá všechny šéfkuchaře a číšnice, které v těchto restauracích servírují delikatesy, jako jsou syrové i vařené ryby, dušené psí maso a těstoviny v mnoha podobách - jídla, o jejichž konzumaci si mnoho Severokorejců může nechat jenom zdát.

Řada oblastí Severní Koreje trpí nedostatkem jídla, který zhoršují opakující se hladomory.

Tyto severokorejské kulinární ambasády také poskytují diktátorskému režimu v Pchjongjangu nutně potřebné peníze, řekl Deutsche Welle profesor Sung-Yoon Lee, odborník na Severní Koreu bostonské Tuftsovy univerzity.

"Zahraniční severokorejské restaurace jsou prodloužením státní politiky, jejímž cílem je přinášet prospěch režimu a jeho politické elitě vytvářením zisku," řekl Lee.

V restauracích se prý perou špinavé peníze

Za provoz těchto restaurací je podle jeho slov odpovědný takzvaný Úřad 39 vytvořený v roce 1974, který se stará také o "praní špinavých peněz, pašování, prodej nelegálních látek a správu černých fondů severokorejského vůdce Kim Čong-una v Evropě, Číně a jihovýchodní Asii", dodal Lee.

Kuchaři a servírky najaté pro práci v těchto restauracích musejí projít důkladným schvalovacím procesem, který má rozhodnout o jejich "ideologické oddanosti" severokorejskému státu.

"Pokud se jejich chování během práce v zahraničí odchýlí od stanovené linie, pak úřady v Pchjongjangu vyhrožují jim i jejich rodinám v KLDR a potrestají je," uvedl Lee.

John Sifton, ředitel asijské odbočky organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) je ke zmíněným praktikám velmi kritický. "Víme, že zaměstnanci těchto restaurací nemají svobodu, a to odpovídá mezinárodní definici obchodu s lidmi," řekl.

Za jídlo se tu platí i 60 dolarů

Večeře o dvou chodech společně s nápoji pro jednoho člověka obvykle stojí v přepočtu kolem 60 dolarů (asi 1440 korun). To ale nijak nevadí jihokorejským zákazníkům, kterým připadá návštěva severokorejské restaurace zábavná. A přesně o to Pchjongjang usiluje, vysvětlil Sung-Yoon Lee.

"Servírky jsou školené, aby byly zábavné a často zapřádají rozhovory se zákazníky. Jihokorejští diplomaté a podnikatelé se tak mohou stát dobrým zdrojem informací o politických náladách v Jižní Koreji."

Restaurace jsou pro KLDR významné

Kolik zisku tyto restaurace severokorejskému režimu přinášejí? Lee odhaduje, že jde zhruba o deset milionů dolarů ročně, což je částka odpovídající přibližně severokorejskému zisku z turistiky.

 Jinými slovy nejsou tyto restaurace nejdůležitějším zdrojem zahraničních zisků pro finančně slabý severokorejský režim, ale jsou dost významné, aby ho pomáhaly udržet v chodu.

A první severokorejské restaurace se už uchytila i v Evropě. Od roku 2012 funguje první Pchjongjangská restaurace v Amsterdamu a proslýchá se, že Kim Čong-un chce otevřít další ve Skotsku.

Tagy: zahraničí Severní Korea zajímavosti a kuriozity umění a kultura

Zdroje: ČTK