Severní Moravu nadále trápí smog a polétavý prach

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na všech měřicích stanicích v Moravskoslezském kraji jsou nadále překročeny limity prachu v ovzduší. Nejhorší situace byla v neděli ráno v Bohumíně, kde naměřená hodnota dosáhla 131 mikrogramů na metr krychlový.

Limit je přitom 50. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Hranice 100 mikrogramů na metr krychlový u polétavého prachu byla ještě překročena v Ostravě-Bartovicích, Zábřehu a Fifejdách. V dalších moravskoslezských městech byla hodnota v rozmezí od 50 do 100 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje při hodnotě 150. 

Změnu zatím meteorologové neočekávají

Během neděle ČHMÚ nepředpokládá vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat nad limitem, zpočátku místy i výrazně. 

Nadále proto platí upozornění na hrozící smogovou situaci a vyhlášení regulace. Varování vydali meteorologové v pátek ve 23:00. 

Výzva krajského úřadu

Krajský úřad již vyzval významné podniky, aby připravily opatření ke snížení množství vypouštěných znečišťujících látek. Také lidé by měli v těchto dnech minimalizovat množství vypouštěných škodlivin do ovzduší a omezit jízdy automobily. 

Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení imisního limitu 100 mikrogramů na metr krychlový doporučuje omezit venku zvýšenou fyzickou zátěž. 

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice. Obyvatelstvo je tam vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

 

Tagy: morava smog prach ovzduší

Zdroje: ČTK