Severní Korea oznámila zatčení občana USA, čeká se odplata

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Severní Korea dnes oznámila, že zadržela amerického občana, který se přiznal k blíže neurčeným zločinům. Jedná se prý o muže korejského původu, který do země vstoupil 3. listopadu jako turista.

Severokorejská státní média bez dalšího upřesnění sdělila, že zločiny, které zadržený jménem Pae Jun Ho spáchal, byly prokázány. Američan se dnes údajně setkal s představiteli švédského velvyslanectví, které pomáhá americkým občanům v KLDR vzhledem k tomu, že USA nemají diplomatické styky s Pchjongjangem. 

O případu informovali již před týdnem aktivisté bojující za lidská práva v Jižní Koreji. Hovořili o zadržení 44letého Američana korejského původu jménem Kenneth Bae, který v KLDR prováděl malou skupinku evropských turistů. Bae provozuje turistickou kancelář, jež se specializuje na Severní Koreu. Podle aktivistů Bae přicestoval do Severní Koreje 3. listopadu a byl zadržen ve městě Rason na severovýchodě země. 

Fotografoval děti

Bojovníci za lidská práva uváděli jako jeden z možných důvodů Baeova zatčení skutečnost, že fotografoval severokorejské děti. "Je to člověk, který chce pomáhat chudým dětem, dětem bez domova, a tyto děti také fotografoval, aby je mohl později podporovat," citovala agentura Reuters To He-jona, severokorejského uprchlíka a aktivistu působícího v Soulu. 

List The New York Times napsal, že Bae dělal průvodce evropským turistům či potenciálním investorům a že jeden z členů skupiny měl s sebou počítačový harddisk, který vzbudil podezření severokorejských činitelů. Podle některých zpráv byly na harddisku nahrávky poprav disidentů a uprchlíků v Severní Koreji. NYT uvedl, že Bae mohl být zatčen jako člověk odpovědný za celou skupinu. 

Pravděpodobně ho obviní ze špionáže

Agentura Reuters nicméně upozornila, že vzhledem k opakovaným návštěvám mohou místní úřady Baea také podezírat ze špionáže. 

Bae není prvním americkým občanem korejského původu, který se dostal v KLDR do problémů. Koncem roku 2009 tam byl zadržen misionář Robert Park. Tvrdí, že byl mučen za protesty proti porušování lidských práv v zemi. 

V témže roce bývalý americký prezident Bill Clinton letěl do Pchjongjangu, aby zařídil osvobození dvou amerických novinářek, které si ve vězení odpykávaly trest za nelegální vstup do Severní Koreje. Park i novinářky byli nakonec propuštěni.

Tagy: USA Severní Korea KLDR

Zdroje: ČTK