Severní Korea ostřeluje Jižní, počet obětí narůstá. Prezident se bojí války

- Aktuality autor: red

Jeden jihokorejský voják zahynul a 13 jich utrpělo zranění, z toho tři těžká, při ostřelování jihokorejského ostrova severokorejským dělostřelectvem. Jihokorejské ozbrojené síly palbu opětovaly. Vzhledem k vyostřené situaci Soul uvedl svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak po incidentu řekl, že se snaží zabránit tomu, aby incident přerostl ve větší ozbrojený konflikt. Podle televize YTN Soul varoval Pchjongjang před tvrdší reakcí, pokud KLDR bude pokračovat v provokacích.

Podle různých zdrojů zhruba 50 až 200 dělostřeleckých granátů zasáhlo jihokorejský ostrov Jon-pchjong ležící západně od Korejského poloostrova, a to v pohraniční oblasti, o kterou oba korejské státy vedou dlouholetý spor. Palba byla namířena proti jihokorejské vojenské posádce, která je na ostrově rozmístěna. Během ostřelování bylo poškozeno také několik budov, které vyhořely. Po incidentu se na několika místech údajně nekontrolovaně šířil požár.

Jihokorejská armáda střelbu oplácí

"Severokorejská dělostřelecká jednotka rozpoutala provokační střelbu ve 14:34 (6:34 SEČ) a jihokorejské oddíly na palbu okamžitě odpověděly," sdělil agentuře AFP mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Podle televize YTN jihokorejské armádní velení nařídilo vojenskému letectvu, aby nad ostrovem, kde žije přes 1200 obyvatel, podniklo se stíhačkami F-16 kontrolní lety.

"Nejméně deset domů začalo hořet. Dali nám pomocí tlampačů příkaz, abychom své domy opustili," sdělil televizi místní občan. Podle televizních záběrů stoupaly na několika místech nad ostrovem sloupce dýmu.

Nejhorší provokace za posledních dvacet let

Jihokorejské dělostřelectvo odpovědělo asi 80 výstřely, sdělil jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong. V oblasti vedlo jihokorejské letectvo a námořnictvo kombinované cvičení, což mohlo vyvolat odpověď Severní Koreje, sdělil YTN nejmenovaný vojenský činitel.

Incident se stal v době, kdy zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth odletěl do Číny ke konzultacím o severokorejském jaderném programu.

KLDR ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu, které jsou už v provozu. Podle Boswortha jde o nejnovější ze série provokací za posledních 20 let.

Korejská válka nebyla ukončena mírem

Vážný incident vyostřil napětí mezi oběma Korejemi už letos v březnu, kdy severokorejská ponorka pravděpodobně potopila jihokorejskou válečnou loď Čchonan. Na její palubě tehdy zemřelo 46 jihokorejských námořníků.

Na Korejském poloostrově panuje formálně od války z 50. let minulého století jen příměří. Mírová smlouva nebyla dosud uzavřena, protože KLDR ji chce podepsat pouze s USA bez účasti Jižní Koreje.

Tagy: valka korea Soul

Zdroje: ČTK