Sesuv půdy v Ugandě zavalil tři vesnice, možná až stovky mrtvých

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rozsáhlé sesuvy půdy vyvolané přívalovými dešti dnes zničily tři vesnice ve východoafrické Ugandě. Počet obětí není zatím znám. Místní činitelé ale podle agentury AP řekli, že by mohlo jít i o stovky mrtvých. Ugandský poslanec citovaný agenturou Reuters uvedl, že bahno mohlo pohřbít až stovku lidí.

Neštěstí se stalo dnes odpoledne v regionu Bududa v hornaté části na východě země. Svědci a obyvatelé regionu uvedli, že po nočním přívalovém dešti, který podle původních odhadů napáchal jen malé škody, sesuv půdy nikdo neočekával.

Ministr pro přírodní katastrofy Stephen Mallinga uvedl, že úřady do oblasti poslaly záchranný tým. Na stanovení bilance je ale podle něj ještě brzy. Právník z postiženého regionu, kterého citovala AP, řekl, že zasaženy byly tři vesnice s celkem asi 300 obyvateli. V době, kdy se po stráních začaly valit velké kusy bahna a kamení, byla podle něj pravděpodobně většina lidí uvnitř domů.

Ugandský Červený kříž uvedl, že zničeny byly dvě vesnice, v nichž prý bahno zasypalo nejméně 15 obydlí. Záchranáři se musejí k případným obětem dostat pomocí lopat a stanovení bilance prý nějakou dobu potrvá.

V roce 2010 rozsáhlé sesuvy půdy v Bududě zabily kolem stovky lidí.

Tagy: neštěstí sesuv uganda půda

Zdroje: ČTK