Sestřelili jsme dron, klidně sestřelíme i pilotovaný letoun, varovalo Turecko

- Aktuality autor: art

Nejdřív jim do vzdušného prostoru pronikli Rusové, v pátek zase cizí bezpilotní letoun poblíž hranic se Sýrií. Turci ho sestřelili a následně varovali, že bez váhání sundají i pilotovaný bojový letoun, pokud vletí nad jejich území.  

Nelítejte bez dovolení nad naše území, varují Turci

Nelítejte bez dovolení nad naše území, varují Turci,zdroj: Profimedia.cz

"Včera jsme sestřelili dron. Kdyby to bylo letadlo, udělali bychom totéž," prohlásil v sobotu turecký premiér Ahmet Davutoglu. "Komukoli, kdo naruší naše hranice, se dostane nezbytné odpovědi," dodal premiér na shromáždění vládnoucí Strany spravedlnosti a a rozvoje v Kayseri ve středním Turecku.

Turci teď zjišťují, kterému státu sestřelený stroj patří. Bezpilotní letouny má syrská vládní armáda, ale používá je i mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která vede leteckou kampaň v Sýrii proti Islámskému státu, a také Rusko.

Nejmenovaní američtí činitelé ukazují podle agentur na Rusko, Moskva to ale odmítá.

Ankara si již několikrát stěžovala na narušení svého vzdušného prostoru ruskými bojovými letouny, které se na konci září zapojily do náletů v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany v této souvislosti oznámilo, že je v přímém kontaktu s tureckou armádu právě z důvodu, aby se předešlo incidentům u tureckých hranic.

Tagy: Rusko zahraničí Turecko NATO občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK