Sestra z Rumburku nevraždila. Soud ji zprostil obžaloby

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 1. 2016 16:54) - Aktuality autor: roj

Krajský soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby zdravotní sestru rumburské nemocnice Věru Marešovou. Tvrzení obžaloby, že zabila šest pacientů podáním vysokého množství draslíku, se podle něj neprokázalo. Znalecký posudek otravu nepotvrdil, úmrtí pacientů podle něj byla očekávatelná. Žalobce pro Marešovou žádal doživotí, na místě se proto odvolal.

Podle znalců pacienty nezabil draslík, což podporuje obhajobu Věry Marešové

Podle znalců pacienty nezabil draslík, což podporuje obhajobu Věry Marešové,zdroj: Profimedia.cz

"Bylo zcela jednoznačné, že chybí jakýkoli přímý důkaz. Během řízení se neobjevil žádný listinný důkaz nebo svědek, který prokázal vinu paní obžalované," řekl ve zdůvodnění předseda trestního senátu Roman Felzmann.

Uvedl, že je na straně státního zastupitelství prokazovat vinu. Soud se v rozhodnutí opírá především o závěry znalců. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci v revizním posudku odmítli, že by údajné oběti byly otráveny draslíkem.

Státní zástupce trval v závěrečné řeči na tom, že Marešová pacienty zabíjela, a navrhoval pro ni doživotní trest. Na místě se proti rozsudku odvolal.

"S vyhlášeným rozsudkem rozhodně nesouhlasím, proto jsem si podal odvolání. Co se týká vypracovaného revizního posudku, tento mě rozhodně nepřesvědčil, dle mého názoru neodstranil podstatné rozpory, které byly mezi znaleckými posudky doktora Matlacha (posudek obžaloby) a doktora Šňupárka (posudek obhajoby)," řekl státní zástupce František Stibor. 

Marešová ve své závěrečné řeči naznačila, že několik svědků včetně lékaře Petra Vondráčka, podle jejího názoru nemluvila pravdu. Zopakovala, že nevraždila. "Nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zemřít, nikomu jsem neublížila. Tvrdím, že jsem nevinná. Celá kauza je omylem s fatálním dopadem na mě a moji rodinu," řekla Marešová.

Znalci, kteří zpracovávali soudem zadaný revizní posudek, podpořili závěry posudku obhajoby, podle kterého byla úmrtí pacientů očekávatelná. "Komise nesouhlasí se závěry MUDr. Radka Matlacha, že křivka EKG nasvědčuje podání vysoké dávky draslíku," uvedl znalec Martin Dobiáš v souvislosti se všemi případy, které obžaloba klade Marešové za vinu.

Na dotaz soudu, zda lze podání draslíku jednoznačně vyloučit, odpověděl: "Tuto možnost nelze vyloučit nikdy, ale nelze ji jednoznačně potvrdit".

Znalci odsoudili Matlachovu práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Této pacientce lékař Vondráček odebral půl hodiny po smrti krev. Vzorek prokázal 10,5 milimolu draslíku na litr, což je vysoká hodnota. Matlachův závěr o podání draslíku označil Dobiáš za diletantskou interpretaci.

"To, že se mění vnitřní prostředí v době nástupu smrti a po smrti, je obecně známá věc. Na to nemusíte být ani soudní lékař," řekl Dobiáš.

Znalci obžaloby podle znalců z Olomouce špatně provedli i pitvu. "I to samotné provedení pitvy vybočuje ze standardů. To, co předvedli (Radek Matlach a Jiří Závodský), označuje nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak," dodal Dobiáš.

Tagy: Česko domácí česká justice justice a soudy úmrtí pacientů v Rumburku

Zdroje: ČTK