Šestá milost za jeden rok. Zeman pustil na svobodu nemocného recidivistu

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Na svobodu se díky milosti prezidenta Miloše Zemana dostal "značný recidivista" odsouzený na majetkovou trestnou činnost. Muž má vážné onkologické onemocnění. Zeman tvrdil, že milosti bude udělovat jen velmi výjimečně, všech dosavadních šest rozdal v letošním roce. 

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Prezident republiky přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění omilostněného, který nyní podstupuje náročnou a dlouhodobou léčbu, a prominul mu zbytek souhrnného trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Dodal, že soud mu výkon trestu kvůli závažnému zdravotnímu stavu opakovaně přerušil. "Toto humanitární gesto učinil pan prezident přesto, že odsouzený je značným recidivistou, přihlédl však rovněž k povaze trestných činů, kterých se dopustil," dodal mluvčí.

Milost prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Zeman dosud omilostnil pět lidí, poslední dvě ženy v listopadu. Už před prezidentskými volbami uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

Pravomoc provádět řízení o milostech převedl v prosinci 2013 na ministra spravedlnosti, protože ji pokládá za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě.

Zeman si stanovil přísná kritéria, za kterých bude ochoten milost udělit. Jednou z nich je závažné onemocnění. Všechny milosti tato kritéria splňovala, s výjimkou jedné ze dvou udělených v listopadu.

K ní se rozhodl přistoupit na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Omilostnil mladou ženu, která se ve vězení starala o malé dítě. To by muselo po dosažení tří let od matky.

Tagy: Česko domácí prezident Miloš Zeman český prezident žádost o milost

Zdroje: ČTK