Šešelj je zpět v Bělehradu. Silný jako dřív

- Aktuality autor: var

Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj, souzený tribunálem v Haagu kvůli odpovědnosti za válečné zločiny, začal v Srbsku sbírat podpisy pod petici žádající odvolání prezidenta Tomislava Nikoliče. Šešelje soud v listopadu pustil dočasně do Srbska, aby se tam mohl léčit kvůli recidivě rakoviny. Podmínkou bylo, že nesmí kontaktovat válečné oběti ani svědky v procesu a že se vrátí, jakmile k tomu bude vyzván.

Vojislav Šešelj hned po návratu do Bělehradu promluvil ke svým přiznivcům

Vojislav Šešelj hned po návratu do Bělehradu promluvil ke svým přiznivcům,zdroj: Profimedia.cz

Vůdce srbských radikálů ale po příletu do Bělehradu prohlásil, že dobrovolně se do Haagu nevrátí.

Prezident Nikolić býval druhým mužem Šešeljovy Srbské radikální strany, kterou však v roce 2008 opustil společně s dalšími členy, včetně nynějšího premiéra Aleksandara Vučiče. Šešelj oba prohlásil za zrádce a slíbil jim pomstu. 

Šešelj od návratu bouří veřejné mínění i srbská média, podařilo se mu i citelně zasáhnout beztak napjaté vztahy s Chorvatskem.

"Pokusíme se shromáždit podpisy 30 tisíc občanů a petici předat parlamentu. A budeme potřebovat i podporu poslanců, abychom jich získali dost alespoň na to, aby se o odvolání Nikoliče vedla rozprava," prohlásil Šešelj. 

Jak dodal, odvolání prezidenta bude žádat, protože podle něj porušil srbskou ústavu v nejméně třech případech. Jedním z nich je údajné nelegální získání vysokoškolského diplomu. "To je kriminální čin, to je korupce a jakýkoli takový čin je porušením ústavy," prohlásil nacionalista. 

Skutečností je, že Nikolić získal diplom na soukromé vysoké škole a že se kolem toho objevily pochybnosti.

Tagy: Srbsko Chorvatsko Bělehrad nacionalismus Haagsky tribunál balkán mezinárodní politika

Zdroje: ČTK