Separatisté vyhlásili nezávislost na východě Ukrajiny a žádají o připojení k Rusku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2014 19:50) - Aktuality autor: Petr Kubec

Proruští radikálové vyhlásili nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti. Učinili tak na základě výsledků včerejších referend, u kterých se většina hlasujících vyjádřila pro osamostnanění východu Ukajiny. Denis Pušilin, jeden z vůdců radikálů v Doněcku, zároveň požádal Moskvu, aby připojila území Doněcka k Rusku. Kyjev na nastalou situaci zatím nijak nezareagoval.

Separatiské v Luhansku a Doněcku vyhlásili nezávislost na Ukrajině.

Separatiské v Luhansku a Doněcku vyhlásili nezávislost na Ukrajině.,zdroj: Profimedia.cz

Podle výsledků, které zveřejnili vůdci separatistů, ale jejichž správnost nelze z nezávislých zdrojů ověřit, přišly v Luhanské oblasti k urnám čtyři pětiny voličů a 96 procent z nich se vyslovilo pro státní samostatnost. V sousední Doněcké oblasti prý hlasovalo pro samostatnost 89 procent lidí při volební účasti 75 procent.

"Od nynějška je Doněcká lidová republika svrchovaným státem," prohlásil Pušilin podle agentury ITAR-TASS na odpolední tiskové konferenci s poukazem na výsledek referenda, v němž prý drtivá většina lidí oblasti dala najevo vůli po nezávislosti.

"Na základě vůle lidu a v zájmu obnovení historické spravedlnosti žádáme Ruskou federaci, aby zvážila začlenění Doněcké lidové republiky do Ruské federace," apeloval hned vzápětí na Moskvu.

Jeho výzva byla poměrně překvapivá vzhledem k tomu, že dopoledne se rozšířily zprávy, že doněčtí rebelové ustoupili od záměru uspořádat v brzké době druhé kolo hlasování o přijetí oblasti do Ruska.

Nedlouho po doněckých radikálech vyhlásili nezávislost i separatisté v Luhanské oblasti. Příslušné prohlášení podle agentury ITAR-TASS přečetl "lidový gubernátor" Valerij Bolotov na shromáždění v centru Luhanska. Informace o tom, zda také Luhansk při této příležitosti vyzval Moskvu k přijetí do Ruské federace, zatím nejsou. Nicméně podle dopoledních zpráv tamní radikálové nevyloučili uspořádání dalšího referenda o této otázce.

Luhanské separatistické vedení podle ITAR-TASS vyzvalo vládu v Kyjevě k neprodlené změně ústavy, která zajistí federalizaci země. Je to podle rebelů "jediná varianta a poslední šance zachránit Ukrajinu". "V opačném případě odpovědnost za zhroucení státu bude plně právě na centrální vládě," uvedli v prohlášení.

Ukrajina má 45,5 milionu obyvatel. V Doněcké oblasti přitom žije 4,4 milionu lidí a v Luhanské oblasti 2,2 milionu. Na Krymu, který v březnu anektovalo Rusko, je přibližně dvoumilionová populace.

Tagy: Rusko Ukrajina referendum separatisté východní Ukrajina

Zdroje: ČTK