Separatisté připravují vlastní volby. Kyjev nesouhlasí

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Proruští separatisté připravují sporné volby. Na konci listopadu se má rozhodnout, jaké politické uskupení odtrženou část země povede. Ukrajinská vláda s těmito kroky razantně nesouhlasí. Separatisté ovšem oznámili, že v samozvaných republikách oficiální ukrajinské volby neproběhnou. V Kyjevě tak připravují své vlastní.

Volby na Ukrajině

Volby na Ukrajině,zdroj: ThinkStock

Proruští separatisté na východě Ukrajiny začali i přes odpor vlády v Kyjevě připravovat volby, které plánují na začátek listopadu. V samozvané Luhanské lidové republice zahájila práci volební komise, informuje agentura DPA s odvoláním na místní média.

V místě již začala registrace kandidátů a politických uskupení, která se chtějí ucházet o přízeň voličů. Ti mají 2. listopadu vybrat hlavu takzvané Luhanské lidové republiky a její parlament.

Stejné plány mají také povstalci ze sousední, rovněž neuznávané, Doněcké lidové republiky.

Separatisté z východu Ukrajiny před několika dny oznámili, že nedovolí, aby se na území jejich samozvaných republik konaly 26. října oficiální ukrajinské volby a místo nich si naplánovali vlastní hlasování. Chtějí tak podniknout další krok k odtržení od Ukrajiny.

Tagy: Ukrajina Kyjev volby Doněck separatisté

Zdroje: ČTK