Senátorka žádá zásah armády proti drogovým gangům v ulicích Marseille

- Aktuality autor: red

Francouzská senátorka a starostka jedné části Marseille Samia Ghaliová vyzvala vládu, aby do citlivých čtvrtí tohoto pobřežního města vyslala armádu k boji proti drogovým gangům, uvedl dnes server francouzského politického týdeníku L'Express. Od začátku roku zde v početných přestřelkách zemřelo podle úřadů nejméně 14 lidí.

Socialistka Ghaliová vysvětlila, že v jejím severním sektoru města se obchod s drogami stal hlavním "zaměstnavatelem" mladých a živí celé rodiny. Členové konkurenčních gangů přitom používají samopaly a další zbraně, a proto je může zastavit a odzbrojit jen armáda, vysvětlila senátorka.

Výzva vyvolala rozruch ve městě i v médiích, ale nejspíš nebude vyslyšena, protože se proti ní vzápětí postavili socialističtí ministři vnitra i obrany. Šéf vnitra Manuel Valls připustil, že situace v některých částech Marseille je vážná, zároveň ale zdůraznil, že řešením je podle něj posílení policejního sboru a justice, ne vyslání vojáků do ulic.

Socialistická vláda se podle L'Express rozhodla svolat na 6. září mimořádné zasedání, na kterém se premiér se zainteresovanými ministry pokusí vypracovat akční plán, jehož cílem bude "globálně a tvrdě" potlačit kriminalitu v Marseille.

Marseille je po Paříži druhé největší francouzské město, ve kterém žije více než 1,6 milionu obyvatel. Ghaliová je starostkou části města, kde žije na 100.000 lidí. Marseille se postupně stala městem téměř všech národů žijících okolo Středozemního moře, především Arabů.

Tagy: Francie zábava armáda gangy

Zdroje: ČTK