Senátoři ODS podpoří na ombudsmana Varvařovského a Bányaie

- Aktuality autor: red

Většina senátorů z klubu ODS podpoří při hlasování o kandidatuře na nového veřejného ochránce práv bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie.

Po úterním jednání klubu řekl jeho předseda Tomáš Julínek. "Většina senátorů klubu ODS se shodla na jménech Bányai a Varvařovský," řekl. Kandidáty na ombudsmana má Senát vybírat ve středu, nového ochránce práv pak zvolí sněmovna. 

ODS navrhla celkem čtyři kandidáty: kromě dvou uvedených navrhla advokáta Jana Matyse, ten ale podle Julínka podporu nenalezl. Další kandidátkou občanských demokratů byla advokátka Klára Veselá-Samková, která ale svou kandidaturu vzdala. 

Kandidátů je v Senátu nyní celkem pět. Trojici lidí navržených ODS doplňuje ještě bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, které při první volbě v červenci chybělo ke zvolení sedm poslaneckých hlasů. Ta má podporu části pravicových senátorů i zákonodárců ČSSD.  Pátou adeptkou je nynější zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. 

Kandidáti budou moci své představy o práci ochránce práv sdělit ve středu na schůzi Senátu. Na ní senátoři v tajné volbě rozhodnou o tom, které dva z pětice adeptů nabídne sněmovně jako své adepty na zvolení ombudsmanem. Poslanci budou mít na výběr ještě dva kandidáty, které vybral prezident Václav Klaus. Klaus navrhl bývalého jihočeského hejtmana za ODS Jana Zahradníka a občanského aktivistu Johna Boka. 

Sněmovna bude nástupce zesnulého Otakara Motejla vybírat už podruhé, a to počátkem září. V červencové volbě žádný z kandidátů nezískal pro zvolení dostatek poslaneckých hlasů.

Zdroje: ČTK