Senátoři ODS jsou rezolutně proti žalobě na Klause

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Senátorské kluby kromě ODS jsou rozděleny v pohledu na návrh žaloby na prezidenta Václava Klause pro údajnou velezradu. Kritici ale i někteří zastánci podání soudí, že horní komora v pondělí žalobu spíše nepodpoří, ač ji senátní organizační výbor doporučil schválit. Pokud nebude pro návrh plénum, žaloba k Ústavnímu soudu neodejde. Podepsalo ji 28 z 81 členů horní komory. Žaloba pojednává o novoroční amnestii i dalších Klausových skutcích. 

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera,zdroj: Mediafax

Jednání Senátu o žalobě bude podle jednacího řádu horní komory neveřejné. O samotném hlasování sice řád uvádí, že "se hlasuje veřejně podle jmen", ale i tato část zasedání bude podle dnešních informací z horní komory vedena v neveřejném režimu. Kdo jak hlasoval, tedy budou vědět prakticky jen přítomní členové horní komory a úředníci, kteří budou moci být v jednacím sále. Bude jich prý pouze nezbytně nutný počet. 

Jednoznačně proti žalobě je celý klub ODS. Podle jeho předsedy Jaroslava Kubery podpora "vůbec nepřichází v úvahu". Kubera navíc poukázal na středeční kritická vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a budoucího prezidenta Miloše Zemana ohledně žaloby. "Dokonce budou možná váhat i někteří z těch, kteří ji podepsali," řekl dnes Kubera. Soudí, že "by mohlo vyjít to, že to nevyjde", tedy že plénum návrh nepodpoří. 

V ostatních klubech je situace nejasná

V dalších klubech, tedy ČSSD, KDU-ČSL a nezávislých, Starostů a Ostravaka a také SPOZ, KSČM a Severočecha je situace taková, že část členů žalobu podepsala, a část nikoli. "Protože všechny kluby až na ODS jsou rozpolcené, není vyloučeno, že to Senát neprohlasuje," řekl místopředseda klubu Starostů a Ostravaka Jaromír Štětina. Osobně pro žalobu hlasovat nebude, pokládá ji za "populistický a poměrně nemravný krok". 

Naopak předseda tohoto klubu Jan Horník podpis připojil a pro bude. Soudí, že verdikt ovlivní to, kolik senátorů z řad zastánců žaloby a z řad odpůrců na jednání přijde. Obává se prý ale toho, že plénum nakonec návrh nepodpoří. "Mnohým kolegům vadí slovo velezrada," řekl Horník

Další zastánce podání, předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar pokládá za úspěch už to, že se žaloba bude projednávat a že se o ní mluví. Chápe ji prý jako sdělení, že prezident si nemůže dovolit chovat se jako monarcha. "Pro mě osobně není důležité, jestli návrh projde, nebo neprojde," řekl Šilar. Výsledek si ale - podobně jako už ve středu Štěch - odhadnout netroufl. "Jednání asi bude poměrně živé, rušné, názory jsou protichůdné," řekl Štěch.

Tagy: Senát ČR prezidentská amnestie velezrada prezident ČR

Zdroje: ČTK