Senátor varuje: Situace nemocnic bez smluv je kritická

- Aktuality autor: Danica Klein

Na kritickou situaci nemocnic, které pár dní před koncem roku nemají nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami, i na nedostatečné úhrady za péči ve vyhlášce na příští rok poukázal dnes senátor a stínový ministr zdravotnictví ČSSD Jan Žaloudík. Ministr Leoš Heger (TOP 09) podle něj nehájí zájmy svěřeného resortu, zdravotnictví hrozí podle Žaloudíka "provozní vyhladovění". Podle Hegera nemůže být o krizi ve zdravotnictví řeč. 

Jan Žaloudík

Jan Žaloudík,zdroj: Mediafax

"Systém úhrad za zdravotní péči se hroutí jako každý rok a letos se navíc zhroutily i smlouvy. Takže je jasné, že reforma nefunguje. Ve zdravotnictví nastane provozní hladovění," řekl senátor. Problém vidí v tom, že stát nejen že nedává v potřebné míře peníze za státní pojištěnce, ale ještě si je bere formou zvýšeného DPH a převedl úhradu povinného očkování do zdravotního pojištění. To vše za situace, kdy stoupají ceny energií a všech vstupů. 

"Pan ministr zdravotnictví by měl trošinku za zdravotnictví bojovat a nedělat náměstka ministru financí a nesnažit se, aby jeho stranický kolega byl spokojen a zdravotnictví nespokojeno," řekl Žaloudík. 

Chystané elektronické recepty

Heger při interpelacích ve Sněmovně uvedl, že pojišťovny označily 12 nemocnic městského charakteru, jejichž akutní oddělení nemají místo v síti. V některých nemocnicích se má uzavírat část oddělení. "Stále patříme k zemím s největším počtem lůžek na obyvatele," řekl Heger a zdůraznil, že ostatní nemocnice jsou schopny péči a případně i personál převzít. 

Úhrady podle něho mají být v objemu 99 procent letošního roku. "Je to jistě nepříjemné, každý by si přál obráceny trend, ale je to objem, který je možné vnitřními úsporami nahradit," dodal Heger v odpovědi na interpelaci Jiřího Paroubka (NS-LEV21). 

Druhým aktuálním problémem jsou podle Žaloudíka chystané elektronické recepty. Žaloudík ho nazval "novým IZIPem". Poslanec ODS Boris Šťastný navrhuje elektronické recepty, zdravotní výbor souhlasil, aby byly povinné od roku 2015. 

Podle Žaloudíka jsou elektronické recepty dobrým řešením, nemocnice s nimi už mají zkušenosti, je ale proti chystanému "megasystému" a sociální demokracie bude proti rychlému schvalování formou přílepků protestovat. 

Podle senátora se musí nejprve vše prodiskutovat, vyjádřit by se měli lékárníci, lékaři, pacienti, systém by se měl zhodnotit i z hlediska možného úniku dat.

Tagy: nemocnice zdravotnictví problémy

Zdroje: ČTK