Senátor ODS: Pozvání Wilderse do Prahy platí

- Aktuality autor: red

Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders, kritik islamismu a imigrace, zřejmě nakonec do Prahy přijede. Senátor ODS Jiří Oberfalzer, který chtěl aby Wilders vystoupil v Senátu, řekl, že pozvání stále platí.

Když jeho vystoupení nemůže být koncem listopadu v Senátu, bylo by na jiném místě, které už bylo vytipováno, uvedl předseda senátní mediální komise Oberfalzer s tím, že toto místo by oznámil až příští týden. 

"Jednáme přes prostředníky s panem Wildersem o tom, zda přijede vzdor tomu, že nemůže jeho vystoupení být na půdě Senátu. Je docela vysoká pravděpodobnost, že svou účast potvrdí," řekl Oberfalzer. Nechtěl nové místo pro Wildersovo vystoupení zveřejnit předtím, než si ověří, že "majitel nebo provozovatel toho prostoru nebude s tím mít nějaký problém".

Pozvání Wilderse do Senátu, kde měl kromě přednášky promítat protiislamistický film Fitna (Rozvrat), ve čtvrtek Oberfalzerova komise zrušila. Většina členů komise své podpisy pod pozváním odvolala poté, co se od akce distancovali ODS i předseda Senátu a kritizovali ji předsedové zahraničních výborů obou komor parlamentu za ČSSD. Wildersovy názory označili za xenofobní. 

"Nemůžu říct, že souhlasím s tím, co pan Wilders navrhuje," uvedl k tomu Oberfalzer. Předseda nizozemské protiimigrantské Strany pro svobodu ale upozorňuje na existující problém, o kterém je třeba se bavit, míní senátor. Wildersovo vystoupení by podle něj otevřelo prostor pro alternativní názory a návrhy řešení. Velikým tématem je podle Oberfalzra otázka identity Evropy, zda tolerance má být oboustranná, či jednostranná, a kde jsou hranice politické korektnosti. 

Oberfalzra s Wildersem spojuje minimálně odpor vůči lisabonské smlouvě. Politik, jehož strana v Nizozemsku skončila v evropských volbách na druhém místě a získala v EP čtyři křesla, požaduje omezení vlivu Evropské unie, odmítá vstup Turecka do EU, usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi.

Wildersův několikaminutový snímek sporným způsobem prezentuje islám, v ČR jej na svém webu promítala například krajně pravicová Národní strana.

Tagy: Senát ČR návštěva

Zdroje: ČTK