Senátní volby na Praze 6 pro ODS, soud zamítl stížnost TOP 09

- Aktuality autor: Jakub Procházka

TOP 09 se nepodařilo zpochybnit senátní volby v Praze 6. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost TOP 09, jejíž kandidát Bedřich Moldan prohrál jen těsným rozdílem s Petrem Bratským (ODS).

Soud sice zjistil chyby, část volební dokumentace se dokonce ztratila, avšak chyby nejsou tak závažné, aby se volby musely opakovat. Soud rozhodnutí zveřejnil na úřední desce. Šlo o poslední dosud nerozhodnutou stížnost proti senátním volbám. Lhůta pro rozhodnutí končila Nejvyššímu správnímu soudu právě v úterý. 

Chyby v přepočítávání byly, výsledek ale prý neovlivnily

V řadě okrsků komise chybně započítaly některé hlasy. V celkovém součtu měl dostat Moldan o 24 hlasů více, Bratský pak o 13 hlasů více. "Rozdíl mezi volebními výsledky (Bratského a Moldana) se tak po přepočtení volebních lístků soudem snížil ze 70 na 59. Volební výsledek samotný se ovšem nezměnil," stojí v rozhodnutí soudu. Příčinu chyb vidí soud v "prosté nepozornosti a nedůslednosti" při sčítání. Nejde prý o cílenou manipulaci. 

Výsledek ve volebním okrsku 526 v Praze-Suchdolu soud přepočítat nemohl, protože dokumentace zcela chybí. Oficiálně zveřejněné výsledky ale podle NSS odpovídají poměrům v ostatních okrscích, a tak není pravděpodobné, že by je někdo ovlivnil. Proto soud nenařídil opakování voleb.

"Volební soud musí být při úvahách o zrušení volebního výsledku velmi zdrženlivý. Ke zrušení by měl přistoupit jen tehdy, dospěl-li k pevnému přesvědčení, že bez zjištěné nezákonnosti by s největší mírou pravděpodobnosti volby dopadly odlišně," napsali soudci. 

Soud rozhodl správně, říká Bratský

Bratský řekl, že informaci o zamítnutí stížnosti o zpochybnění svého zvolení v Praze 6 dostal zatím pouze prostřednictví datové schránky, oficiálně ji ještě potvrzenou nemá. Rozsudek nevnímá jako nějaké zadostiučinění. Uvedl jen, že soud podle něj rozhodl správně. 

V Praze 6 ve druhém kole voleb získal Moldan 10781 hlasů. Bratskému přineslo vítězství 10851 voličských hlasů. Právě těsný výsledek byl podstatou stížnosti. Soud si pro rozhodnutí vyžádal volební dokumentaci. Všichni noví senátoři včetně Bratského už dostali osvědčení o svém zvolení. 

Altnerovou ani ostatními stížnostmi se soud vůbec nezabýval

Lhůta pro rozhodnutí vypršela. Stížnost TOP 09 byla jediná, kterou se soud po letošních senátních volbách věcně zabýval. Ostatní čtyři stížnosti směřující proti senátním volbám z různých důvodů odmítl nebo odložil bez detailního zkoumání. 

Pisatelem jedné z odmítnutých stížností byl Zdeněk Altner, advokát, který se léta soudí s ČSSD o odměnu za právní služby ve sporu o Lidový dům. Altner chtěl, aby správní soud zneplatnil volbu všech senátorů ČSSD. Důvodem je to, že voliči podle něj nevěděli o půjče 180 milionů korun, kterou si ČSSD na volby vzala od záložny Fio. Altner v tom spatřoval podvod. NSS stížnost odmítl, stejně jako předtím Ústavní soud. 

Dalších jedenáct podání už Nejvyšší správní soud dříve odložil bez věcného projednání, protože chybně směřovaly proti volbám do zastupitelstev, které řeší krajské soudy. Teď na NSS přicházejí další stížnosti proti rozhodnutím krajských soudů ve volebních záležitostech. Čeká je ale odmítnutí, protože odvolání v těchto případech není přípustné.

Tagy: soud ODS stížnost spor

Zdroje: ČTK