Senát se sejde k projednání zákona o dávkách zdravotně postiženým

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Příští schůze Senátu začne ve středu 11. dubna. Schvalovat má novelu o poskytování dávek lidem se zdravotním postižením, která mění pravidla dotace na automobily, nebo novelu o podmínkách využívání údajů ze základních registrů.

Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, oznámila senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková.

Novela o dávkách má handicapovaným, kteří v minulosti dostali státní příspěvek na automobil, zkrátit z nynějších deseti na původních pět let lhůtu, po jejímž uplynutí mohou žádat o další dotaci.

Změnu ve lhůtách přinesl zákon, který platí od ledna. Dotace se zároveň zvýšila ze 100.000 na 200.000 korun. Lhůta se však prodloužila i postiženým lidem, kteří dostali stotisícovou dotaci už dříve, i když původně pětiletá doba jim ale neskončila před začátkem letošního roku. Schválená novela to napravuje.

Činnost veřejné správy by se měla zrychlit

Podmínky pro využívání údajů ze čtyř základních registrů, které mají od července nahradit nejednotné databáze různých úřadů, upravuje soubor tří desítek novel. Zavedení registrů má zrychlit činnost veřejné správy a snížit byrokratickou zátěž občanů i firem. Základními databázemi jsou registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností.

Senát se má zabývat také sporem o rozsah záchrany bývalých Lázní Kyselka na Karlovarsku. Důvodem je petice za obnovu celého zchátralého areálu, kterou podepsalo na 15.000 lidí.

Tagy: Vláda Senát ČR dávky

Zdroje: ČTK