Senát schválil smlouvu, která přibližuje vstup Srbska do EU

- Aktuality autor: red

Senát ve středu schválil smlouvu, která přibližuje Srbsku vstup do Evropské unie. Asociační dohoda ho mimo jiné zavazuje k tomu, aby přizpůsobilo národní legislativu předpisům unie.

Výměnou za to země získá lepší přístup na evropské trhy, ale i přístup k některým unijním fondům. O začlenění do unie Srbsko požádalo oficiálně koncem loňského roku.

Smlouvu přinese Srbsku i povinnosti

Pokud bude smlouva ratifikována všemi státy, bude muset Srbsko sbližovat své zákony s unijními hlavně pokud jde o vnitřní trh, hospodářskou soutěž, ochranu průmyslového vlastnictví a veřejné zakázky. Dohoda také umožní občanům členských států nakupovat v Srbsku nemovitosti. Do čtyř let od přijetí dohody se jim má dostat v tomto směru stejných práv jako místním lidem. Srbsko bude muset spolupracovat i na zlepšení nezávislého soudnictví, práce policie a potírání korupce.

Zatím jedinou zemí bývalé Jugoslávie, které se podařilo vstoupit do unie, je od května 2004 Slovinsko. Tato země je už i součástí eurozóny. Sousední Chorvatsko by mohlo vstoupit do unie v roce 2012.

Senát projednal i českou pozici na summitu EU příští týden

Senát se ve středu zabýval také mandátem vlády na jednání summitu EU, který se uskuteční příští týden v Bruselu. Vzal na vědomí zprávu ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), který v ní přednesl pozice, se kterými vláda na jednání jde.

Uvedl například, že Česká republika považuje za zásadní rozhodnutí o základních obrysech evropského mechanismu stability, přestože se týká pouze členů eurozóny. "ČR by měla podpořit návrhy na konkrétnější znění nových ustanovení smlouvy, aby znemožnily experimenty, jako je vydávání eurobondů nebo nakupování dluhů zemí ze strany EU," řekl v Senátu Vondra.

Doplnil, že dalším tématem summitu bude i zohlednění systémových penzijních reforem při naplňování paktu stability a růstu. Podle něho panuje shoda na tom, že by náklady na reformu zohledněny být měly, ne už však na tom, jak dlouho a do jaké míry.

Tagy: Senát ČR EU Srbsko

Zdroje: ČTK