Senát schválil ochranu bankovek a mincí eura

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ochranu bankovek a mincí společné evropské měny proti padělání a pozměňování přináší do českého právního řádu zákon, který ve středu schválil Senát.

Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také zakazuje napodobeniny mincí ve formě medailí, žetonů nebo reklamních předmětů, pokud by je lidé mohli zaměnit za platidla. 

Firmám bude za porušení zákazu hrozit až desetimilionová pokuta, jednotlivcům pokuta až milion korun. Zákaz výroby, dovozu a prodeje předmětů zaměnitelných za platné mince má začít platit dnem vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů, zbývající část zákona pak letošního 1. července. 

Zákaz je reakcí na výskyt pamětních medailí na českém trhu, které jejich prodejce označil za mince. Podle České národní banky mohly u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že jde o zákonné peníze vydané centrální bankou. 

Nahrazovat poškozené bankovky a mince bude ČNB

Zákon také upravuje postup při příjmu peněz, nakládání s nimi a při poskytování náhrad za necelé a poškozené bankovky a mince. Nahrazovat poškozené bankovky a mince bude Česká národní banka. Stažené peníze bude také ničit.

Zkoumat bude i pravost bankovek a mincí a ty pozměněné nebo padělané bude uschovávat. Zákon také stanoví, že nestandardně poškozené peníze se nevyměňují. Centrální banka za ně však bude moci poskytnout náhradu, ale jen ve výjimečných případech typu živelních katastrof. 

Senát se měl zabývat také bezpečnostním auditem vybraných silnic a pravidly k letištním poplatků pro letecké společnosti, schvalování těchto norem ale přesunul na čtvrtek.

Tagy: Euro Senát ČR ochrana mince bankovky

Zdroje: ČTK