Senát rozhodne o vydání dluhopisů a ocenění protikomunistického odboje

- Aktuality autor: red

Senát bude mít ve čtvrtek na programu dva hlavní body. Rozhodne o vydání státních dluhopisů za 274,6 miliardy Kč na úhradu starších dluhů. Zároveň se bude zabývat stažením návrhu zákona o ocenění protikomunistického odboje a jeho účastníků.

Senát by ve čtvrtek měl rozhodovat o vydání státních dluhopisů za 274,6 miliardy Kč na úhradu starších dluhů. Předpokládá se, že v souladu s doporučením svého hospodářského výboru návrh vládě schválí.

Novely ve finanční sféře

Stejně tak by senátoři měli podpořit i nový zákon o finančním zajištění, který má věřitelům na finančních trzích poskytnout vyšší míru bezpečnosti. Budou mít šanci, že se v případě potíží dlužníka dostanou snáze ke svým penězům. Norma vychází z předpisů EU, stejně jako novela zákona o účetnictví, podle níž by malé firmy nemusely sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, tedy přehled výsledků hospodaření za dceřiné společnosti.

Ze senátorských návrhů má horní komora schvalovat novelu, podle níž by obce a kraje mohly mít podíl z daní, které odvádějí jaderné a tepelné elektrárny na jejich území. Další z předloh má pro ty, jimž pozemkový úřad neuznal v restitučním řízení jejich vlastnický nárok k půdě, stanovit půlroční lhůtu pro zpochybnění tohoto rozhodnutí u soudu.

Historici: Zákon o ocenění odboje je moralistní

Zároveň by měl projednat, zda stáhne svůj návrh zákona o ocenění protikomunistického odboje a jeho účastníků. Takzvané zpětvzetí prosadili na program senátoři ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Normu předložila horní komora v předvolebním složení, v níž měla většinu pravice. Senátoři by měli jednat i o zákazu používat laserová zařízení v blízkosti letiště či o návrhu zrušit projekt státních maturit.

Stažení zákona o ocenění protikomunistického odboje navrhl senátní organizační výbor na popud někdejšího disidenta a šéfa senátního zahraničního výboru Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který spolu s Petrem Pithartem (KDU-ČSL) patřil mezi kritiky normy. Proti se postavila také řada historiků, kteří zákon označili za nedomyšlený a moralistní.

Státní maturity by se měly spustit už na jaře

Senát by měl dále jednat o novele zákona o civilním letectví. Tu předložila skupinka koaličních poslanců a usiluje v ní o to, aby se v okolí letišť nesměly používat laserová zařízení. Za porušení tohoto zákazu by pachateli hrozila až pětimilionová pokuta. Návrh má zvýšit bezpečnost pilotů letadel a cestujících.

Horní komora by měla jednat i o zrušení projektu státních maturit. To navrhl senátor Marcel Chládek (ČSSD), projektu vyčítá předraženost, netransparentnost a nepřipravenost. Ministerstvo školství nicméně chystá spuštění maturit naostro už na jaře příštího roku, přičemž Chládkovu novelu čeká ještě několikaměsíční schvalovací proces.

Tagy: Senát ČR EU zákony

Zdroje: ČTK