Senát podpořil zvýšení váhy preferenčních hlasů ve volbách

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Senát ve středu podpořil zvýšení přednostních hlasů ve sněmovních volbách ze čtyř na šest a zároveň snížení hranice pro posun k poslaneckému křeslu z pěti na čtyři procenta.

Navrhl to novelou volebního zákona senátor ODS Jiří Oberfalzer. Předlohu před dalším schvalování projedná senátní ústavně-právní výbor. 

Novela by měla mimo jiné zvýšit volební účast

Novela by podle Oberfalzera měla zvýšit volební účast tím, že lidé budou moci více ovlivnit personální složení sněmovny. Zároveň by měla s ohledem na přístup voličů v květnových volbách do sněmovny přimět kandidáty na poslance k větší aktivitě, aby lidé mohli mezi nimi vybírat s větší znalostí o jejich záměrech. 

Letos se do sněmovny dostalo 46 kandidátů z dříve nevolitelných míst kandidátek, při minulých volbách v roce 2006 jich bylo pouze pět.

Celkem letos lidé kroužkováním pořadových čísel kandidátů udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů, před čtyřmi lety to bylo 1,9 milionu. Asi největší skok na kandidátce se povedl Janu Floriánovi (ODS), který se z posledního 36. místa pražské kandidátky dostal na osmé.

Tagy: Senát ČR hlasy

Zdroje: ČTK