Senát odmítl zákaz privatizace ruzyňského letiště

- Aktuality autor: red

Senát - zejména díky zákonodárcům ODS - podle očekávání odmítl vládě zákonem zakázat privatizaci ruzyňského letiště, jak by to chtěly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Ve sněmovně, kam se zákon vrací, ale tyto strany mohou Senát přehlasovat. Zamítnutí zákona podpořili senátoři z ODS a klubu TOP 09 a Starostové.

Předseda senátního podvýboru pro dopravu Jiří Nedoma (ODS) zamítnutí zdůvodnil především tím, že zákon nedůvodně zasahuje do práv moci výkonné. Nevymezuje jednoznačně, jaký majetek na letišti by se nesměl privatizovat.

Letišti Praha patří například prostory pro odbavování pasažérů, nikoli budova řízení letového provozu, podotkl senátor. Zákon podle něj ohrožuje další rozvoj letiště. Ani podle předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové nebyla potřebnost zákona jeho autory dostatečně zdůvodněna. "Návrh se tváří jako zákon, přitom je to politická proklamace," uvedl Adolf Jílek z TOP 09. "Svým způsobem je to možná i vyvlastňovací zákon," dodal člen klubu Jan Horník.

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun.

Nynější premiér Jan Fischer v květnu řekl, že jeho vláda zřejmě nerozhodne o privatizaci pražského letiště, ale v přípravě prodeje ruzyňského vzdušného přístavu se za jejího působení bude pokračovat.

Dřívější rozhodnutí sněmovny o zákazu privatizace rozhořčilo úředníky ministerstva financí, kteří na privatizaci letiště pracují. Podle prvního náměstka ministra financí Ivana Fuksy je to "neblahý precedens do budoucna", který narušuje rovnováhu mezi výkonnou a zákonodárnou mocí, neboť zasahuje do pravomoci vlády. Podle smlouvy s hlavním privatizačním poradcem JP Morgan / Erste by měla být soutěž vypsána v prvních měsících příštího roku.

Nyní je podle Fuksy míč na straně ministerstva dopravy, které zpracovává podmínky pro regulaci letištních poplatků. Sociální demokraté předložili zákon letos v únoru. Jeho hlavním cílem je, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Zdůvodnili to údajně nestandardní přípravou privatizace bývalou Topolánkovou vládou. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v květnu připustil prodej pražského letiště, ale až v ekonomicky příznivějších dobách.

Zdroje: ČTK