Senát odmítl další přesun pravomocí na nadnárodní EP

- Aktuality autor: red

Senát dnes odmítl návrh belgického předsednictví EU, aby národním parlamentům do kontroly společné zahraniční a bezpečnostní politiky unie zasahoval Evropský parlament.

Na konferencích, k nimž by se měli zástupci národních parlamentů scházet dvakrát ročně s evropskou ministryní zahraniční Catherine Ashtonovou, by podle senátorů měli mít evropští poslanci postavení zvláštních hostů.

Koordinační konference mají nahradil činnost parlamentního shromáždění Západoevropské unie (ZEU), která byla loni rozpuštěna. Návrh má posloužit jako podklad pro jednání šéfů parlamentů zemí EU, kteří se sejdou 4. a 5. dubna kvůli budoucí platformě diskuse o zahraniční a bezpečnostní politice.

Belgické předsednictví ve svém návrhu podle místopředsedy senátního zahraničního výboru Tomáše Jirsy (ODS) "v podstatě dává obrovskou moc Evropskému parlamentu, který by měl mít na konferencích 54 zástupců, zatímco národní parlamenty po čtyřech, celkem tedy 108.

ZEU sloužila jako základ evropské obrany

Návrh Senátu počítá s tím, že každý národní parlament by měl na konferenci šest svých zástupců, členů výborů pro zahraničí a obranu. Stejný počet zástupců povoluje i Evropskému parlamentu a delegaci ministryně zahraničí EU. Konference by se podle Senátu měla scházet vždy v předsednické zemi, nikoli v Bruselu, jak navrhlo belgické předsednictví.

ZEU od roku 1948 sloužila jako základ obranné spolupráce v západní Evropě. Její roli převzala EU po přijetí lisabonské smlouvy, která předpokládá vzájemnou vojenskou pomoc mezi členskými státy unie. ZEU byla rozpuštěna loni s tím, že pravomoci a funkce budou postupně převedeny pod orgány EU. Úřady organizace ale přestanou fungovat až od letošního června.

Západoevropská unie vzešla z bruselské smlouvy o hospodářské, kulturní a sociální spolupráci a kolektivní obraně, založena byla 17. března 1948. Šlo o první vojensko-politické seskupení západoevropských zemí, které předcházelo vzniku NATO v dubnu 1949. Kromě deseti členských zemí měla ještě 18 přidružených členů či partnerů. ČR se stala přidruženým členem v březnu 1999, tedy při vstupu do NATO.

Tagy: Senát ČR EU

Zdroje: ČTK