Senát hladce schválil zákon o rozvojové spolupráci a pomoci

- Aktuality autor: red

Senát ve středu hladce schválil zákon o české zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci, který by měl tyto aktivity lépe koordinovat. Norma má vytvořit pevnější rámec pro efektivní poskytování obou forem zahraniční pomoci.

Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Návrh se připravoval několik let, uvedl ministr zahraničí Jan Kohout. Systém pomoci by se měl podle něho zefektivnit tak, aby fungoval jako součást české zahraniční politiky. Pomoc by měla vést i k větší bezpečnosti a prosperitě ČR, nejde jen o charitu, podotkl ministr. Jde také o jasný signál, že ČR věnuje zahraniční spolupráci pozornost, dodal.

Vláda už dříve rozhodla, že české rozvojové a humanitární projekty v zahraničí bude mít na starosti rozvojové středisko, organizace zřízená ministerstvem zahraničí. Vláda tak chtěla soustředit prostředky určené k rozvojové pomoci. Náklady na agenturu činí 13 milionů korun ročně.

Česko věnuje na zahraniční pomoc přes čtyři miliardy korun a částka má růst. "Vítáme, že byl zákon schválen. Samotná zákonná norma však nestačí, pokud systém nebude dostatečně financován," sdělil ČTK koordinátor kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička. Podotkl, že se ČR už dříve zavázala zvýšit příspěvek na pomoc do roku 2015 na 0,7 procenta hrubého domácího produktu, později příslib snížila na 0,33 procenta.

Koordinátorem české pomoci je česká diplomacie, přičemž konkrétní projekty bude realizovat právě nová rozvojová agentura. Humanitární pomocí se podle diplomatů rozumí okamžitá finanční, materiální či záchranářská pomoc po vypuknutí přírodní katastrofy či jiné nečekané krize ve světě.

Zahraniční rozvojová spolupráce a humanitární pomoc je součástí české zahraniční politiky. Díky zákonu by se měla podle ministerstva zlepšit a možná i navýšit.

Zákon je podle informací z vlády součástí balíku kroků, který se začal uskutečňovat už v roce 2007 a který má odstranit roztříštěnost v humanitární pomoci a rozvojové spolupráci. Odborníci již několik let upozorňují na to, že je nutné zlepšit systém zahraniční spolupráce. Říkají, že bývá roztříštěná a ministerstva často konají a vymýšlejí projekty nezávisle na sobě. Zákon by to měl změnit a měl by umožnit hospodárnější využívání peněz.

Tagy: kohout diplomacie dohoda

Zdroje: ČTK