Senát chce analýzu, zda je nový šéf ÚSTR Pernes bezúhonný

- Aktuality autor: red

Senát přes nesouhlas levice a lidovců vyzval radu Ústavu pro studium totalitních režimů k zadání nezávislé právní analýzy, zda nový ředitel ústavu Jiří Pernes splňuje podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti.

Rada by také měla podle Senátu dbát na důsledné naplňování zákonem stanovených úkolů ústavu včetně zpřístupňování dokumentů z období komunismu. 

Usnesení navržené předsedou senátorů ODS Tomášem Julínkem podpořilo 37 z 51 přítomných senátorů, tedy zástupci občanských demokratů, Klubu TOP 09 a Starostové a sociální demokrat Vladimír Dryml

Komunistický senátor Vlastimil Balín neúspěšně navrhoval, aby se usnesení Senátu omezilo jen na úvodní část, podle níž je řešení situace v ÚSTR po zpochybňování regulérnosti volby nového ředitele plně v kompetenci rady ústavu. 

"Jakékoli výzvy adresované radě, výzvy k větší důslednosti či větší nezávislosti zpochybňují buď zákon nebo naši volbu nebo obojí, zpochybňují vůli nezasahovat do jeho chodu v tom či onom směru podle momentálního rozložení politických sil," uvedl místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Julínek ale popřel, že by výzva byla nějakým zásahem do pravomocí či kompetencí rady, kterou Senát volí.

Tagy: šéf ÚSTR

Zdroje: ČTK