Senát asi zmírní podmínky odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi

- Aktuality autor: red

Senát zřejmě navrhne navrhne zmírnit podmínky pro odškodnění českých občanů za nemovitý majetek, který museli nechat na Podkarpatské Rusi. Platný zákon totiž neumožňuje dosáhnout na odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo zákonem vymezenou lhůtu před druhou světovou válkou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Novela, kterou předložili senátoři ODS a ČSSD, tuto lhůtu mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939 zrušit. Senátní výbor pro lidská práva to dnes podpořil beze změn.

Žádat se bude možná o rok víc

Zmírnění podmínek odškodnění by státní rozpočet stálo do 210 milionů korun, odhadují autoři novely. Připomínají, že na odškodnění stát původně počítal celkem s jednou miliardou korun, podle dostupných informací vyplatil pouze 127 milionů korun. O odškodnění je možné žádat do konce příštího roku, senátoři navrhují v případě přijetí novely tuto lhůtu prodloužit o rok.

"Přihlásilo se přibližně 600 žadatelů a 200 žadatelům nebylo vyhověno, protože neodpovídali tomu přesně vymezenému časovému období, po které měli být na Podkarpatské Rusi," uvedl za předkladatele novely historik a předseda senátní krajanské komise Tomáš Grulich (ODS).

Předloni přijatý odškodňovací zákon se týká lidí, kteří museli někdejší Podkarpatskou Rus, součást prvorepublikového Československa, opustit po jejím zabrání maďarskou armádou v letech 1938 a 1939, nebo po postoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Majetek sice po válce dostali formálně nazpět, kvůli předání území tehdejšímu Sovětskému svazu 29. června 1945 jej ale nestihli převzít. Nyní je území součástí Ukrajiny.

Desetinásobek ceny

Žadatelé mají ze zákona nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Maximální částka ale činí dva miliony korun za jeden majetek.

Podkarpatská Rus byla součástí Československa od roku 1919. K Sovětskému svazu byla připojena v červnu 1945 na základě smlouvy mezi Československem a SSSR. Bývalé Československo v roce 1958 obdrželo od SSSR finanční vyrovnání ve výši zhruba 920 milionů korun za nemovitosti patřící československým občanům, těm ale bylo vyplaceno z této sumy celkem pouze 13 milionů korun.

Tagy: Senát ČR návrh odškodnění

Zdroje: ČTK