Semelová jde před soud za výroky o Horákové a o srpnu '68

- Aktuality autor: pal

Poslankyně KSČM Marta Semelová bude před soudem vysvětlovat své výroky o Miladě Horákové a o invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Její případ projedná obvodní soud pro Prahu 1 už na počátku příštího roku. Žalobu na komunistickou poslankyni podal právník Michal Kincl (TOP 09). Policie přitom už dříve prohlásila, že výroky Semelové v pořadu Hyde Park není trestným činem. 

Komunistická poslankyně Semelová čelí žalobě za své výroky o Miladě Horákové a srpnu 1968

Komunistická poslankyně Semelová čelí žalobě za své výroky o Miladě Horákové a srpnu 1968,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil projednání Kinclovy žaloby na 6. ledna příštího roku.

Poslankyně zpochybnila proces s Horákovou

Semelová loni v únoru jako host v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená. Odmítla, že by obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc.

Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin. "Chtěla bych říci, že za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě to byli lidé, kteří měli za sebou kriminální činnost obyčejnou," řekla také.

Právníka šokovaly výroky komunistické poslankyně

Kincl ve své žalobě uvedl, že tyto výroky ho jako občana šokovaly. Obdobné podle něj předcházely i uchopení moci komunistickou stranou v roce 1948.

"Žalobce po zhlédnutí předmětného pořadu pocítil strach a úzkost z možné restaurace zločinného totalitního komunistického režimu. Takovým jednáním tedy bylo závažným způsobem zasaženo do morální integrity žalobce," argumentuje.

Požaduje písemnou omluvu, primárně od KSČM, protože Semelová podle něj hovořila z pozice funkcionářky strany. V omluvě má mimo jiné výslovně zaznít, že obsazení Československa byla okupace a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí.

Poslankyně už dříve uvedla, že se Kincl snaží omezit svobodu projevu. "Já na svých vyřčených názorech osobně trvám. Proto navrhuji zamítnutí žaloby v plném rozsahu," napsala.

Komunisté považují spor za účelový

KSČM ve svém vyjádření pro soud mimo jiné podotkla, že Semelová v pořadu prezentovala vlastní názory, a pokud Kincl pocítil strach a úzkost, měl přepnout na jiný kanál.

Strana navíc spor považuje za účelový, zastupitel v Brně-Bohunicích Kincl jej prý využil v rámci své předvolební kampaně, kdy "populisticky uplatnil primitivní antikomunismus".

 Souvislost žaloby se svým politickým angažmá Kincl na dotaz odmítl. "Dělám to z přesvědčení," prohlásil.

Městské státní zastupitelství v Brně po odvysílání pořadu přijalo na poslankyni dvě trestní oznámení. 

Semelové hrozilo stíhání za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a v případě prokázání viny až desetileté vězení.

 Policie však případ odložila, protože podle znalce v oboru extremismu politička neporušila zákon.

Tagy: Česko TOP 09 domácí komunisté Marta Semelová

Zdroje: ČTK