Sektářské násilí v Nigérii má již nejméně 20 obětí

- Aktuality autor: red

Při nových násilnostech mezi křesťany a muslimy v problémovém nigerijském městě Jos v pondělí zahynulo nejméně 20 lidí. Informovala o tom dnes zpravodajská televize CNN s odvoláním na poradce místní vlády. Původní bilance, zprostředkovaná německými médii, hovořila o nejméně devíti obětech a více než stovce raněných.

Ozbrojený dav v pondělí zaútočil na muslimy, kteří se shromáždili k oslavám svátku íd al-fitr, jímž tento týden končí muslimský postní měsíc ramadán. Podle regionálního představitele pro náboženské otázky na muslimy útočila křesťanská mládež. Úřady na pomoc zavolaly vojáky, kteří stříleli do davu. Dnes ve městě panuje klid, napětí však trvá a armáda v ulicích drží hlídky.

Častý terč sektářského násilí

Jos, které leží na pomezí mezi muslimským severem a křesťanským jihem, je častým dějištěm sektářského násilí. Napětí je zakořeněno v desetiletí trvajícím nepřátelství mezi domorodými skupinami převážně křesťanských nebo animistických Nigerijců a migranty z muslimského severu. Obě strany soupeří o kontrolu nad úrodnou zemědělskou půdou a o zajištění ekonomického a politického vlivu. Podle organizace Human Rights Watch byly od konce minulého roku jen na základě svého vyznání nebo etické příslušnosti zabity desítky křesťanů i muslimů.

Agentura Reuters nicméně poznamenala, že pro prezidenta Goodlucka Jonathana se největším problémem z hlediska bezpečnosti stávají prakticky každodenní útoky islamistické sekty Boko Haram. Ta se přihlásila mimo jiné k pátečnímu bombovému útoku na sídlo OSN v hlavním městě. Policie v rámci vyšetřování pozatýkala několik lidí a Jonathan dnes znovu ujistil, že úřady zpřísňují bezpečnostní opatření, aby dalším podobným incidentům zabránily.

Tagy: zranění islám utoky Nigérie křesťanství

Zdroje: ČTK