Šefredaktor ruského vládního listu byl postřelen, mohlo jít o reakci na kritiku

- Aktuality autor: red

S kulkou v lopatce vyvázl šéfredaktor ingušského vládního deníku Serdalo Chusejn Šadijev z pokusu o atentát, který podle kolegů mohl být reakcí na kritiku v novinách.

Novinář byl mezitím operován a podle lékařů jeho život není v nebezpečí, uvedl v úterý ruský list Kommersant.

K incidentu došlo při pondělním návratu z redakce domů. Podle Šadijevova řidiče se v polovině cesty k služebnímu vozu přiblížilo jiné auto. Když oba vozy jely souběžně, z otevřeného okénka se vynořila pistole a zazněly výstřely. Zatímco útočnici odjeli, řidič otočil zpět do Nazraně a odvezl šéfa do nemocnice. Zranění nebylo těžké, šéfredaktor byl zasažen do pravé lopatky.

Případ se vyšetřuje, motivy útoku zatím nejsou jasné. Podle kolegů v redakci si mohl se šéfredaktorem vyřizovat účty někdo z lidí dotčených články otištěnými v rámci protikorupčního tažení republikového prezidenta. List Serdalo vychází třikrát až čtyřikrát do týdne v nákladu 3000 výtisků.

Útoky na novináře jsou v Rusku běžné

Útoky na novináře nejsou v Rusku vzácností. Jen letos podle různých zdrojů zahynulo osm až deset žurnalistů a další šedesátka se stala terčem útoků. Skandál vyvolal až útok na reportéra vlivného listu Kommersant Olega Kašina, kterého v noci z 5. na 6. listopadu dosud neznámí pachatelé málem umlátili k smrti.

Shodou okolností se pokus o atentát v Nazrani odehrál právě v den nedožitých 39. narozenin jiného ingušského žurnalisty, Magomeda Jevlojeva, který na Kavkaze vydával internetový občasník, v němž často kritizoval porušování lidských práv a zabíjení v Ingušsku.

Novináře 31. srpna 2008 při zatýkání zastřelil policista, kterého později soud propustil na svobodu; za zabití "z nedbalosti" dostal jen podmíněný trest. Letos v srpnu expolicistu v jedné nazraňské kavárně dva muži doslova rozstříleli z automatických zbraní.

V Ingušsku dosud přežívá krevní msta, podobně jako jinde na Kavkaze, kterým zmítají násilnosti mezi vládními silami, islamistickými povstalci a zločineckými gangy.

Tagy: Rusko vražda novinář

Zdroje: ČTK