Šéfka socialistů se postaví Sarkozymu v prezidentské volbě

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Šéfka francouzských opozičních socialistů Martine Aubryová se chce v prezidentských volbách v roce 2012 postavit jako protikandidátka současné hlavě státu Nicolasi Sarkozymu.

Aubryová tak v úterý podle agentury AFP oficiálně oznámila svou kandidaturu na francouzskou prezidentku. 

"Chci Francii vrátit její sílu a její jednotu," prohlásila Aubryová, která je od roku 2001 starostkou severofrancouzského města Lille. Zda se o post hlavy státu skutečně utká, bude jisté až v říjnu po stranických primárkách.

Vedle Aubryové se totiž přihlásilo více kandidátů z řad socialistů, jako například bývalý vůdce socialistů François Hollande, neúspěšná Sarkozyho soupeřka v předchozích volbách Ségolene Royalová nebo několik zástupců mladší generace. 

Favorité socialistů - Hollande a Aubryová

Za nejnadějnějšího kandidáta byl donedávna považován bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strausse-Kahn. Toho ale v USA po sexuálním skandálu v newyorském hotelu čeká soud. 

Nynějšími socialistickými favority jsou Hollande s Aubryovou. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by oba pohodlně porazili Sarkozyho v prvním kole volby, uvedla na svém webu zpravodajské televize France 24. Dřívější průzkumy veřejného mínění rovněž ukázaly, že Sarkozyho by mohla vyřadit šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová a utkat se tak s kandidátem socialistů. 

Prezidentské volby budou ve Francii 22. dubna příštího roku a očekávané druhé kolo l6. května.

Tagy: Francie

Zdroje: ČTK