Šéfem Bílého domu chce být i floridský republikán Marco Rubio

- Aktuality autor: roj

O křeslo šéfa Bílého domu se bude ucházet i republikánský senátor za Floridu Marco Rubio. V republikánských stranických primárkách se tak očekává silné soupeření.

Floridský senátor Marco Rubio se svou manželkou

Floridský senátor Marco Rubio se svou manželkou,zdroj: Profimedia.cz

Rubio pochází z rodiny kubánských přistěhovalců, a pokud by se stal americkým prezidentem, sbližování Washingtonu a Havanou by tak zřejmě ustalo. Požaduje také rozsáhlou imigrační reformu. Oslovit by podle pozorovatelů mohl výrazně konzervativní voliče a voliče z latinskoamerických rodin.

Ve svém projevu k oficiálnímu ohlášení kandidatury slíbil současné Americe a následujícím generacím jejích občanů nové století prosperity a svobody.

Svou kandidaturu oznámil v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ), tedy den po favorizované demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

Spíše než demokraté mají větší uspět šanci ve volbách republikáni, i proto bude v jejich stranických primárkách ostrý souboj. Kandidaturu už oznámili Rand Paul a Ted Cruz, předpokládá se, že brzy ji oficiálně ohlásí floridský guvernér Jeb Bush, guvernér Wisconsinu Scotty Walker a zatím posledním diskutovaným jménem jen neurochirurg v penzi Ben Carson. 

Tagy: Spojené státy americké republikáni a demokraté Americké prezidentské volby

Zdroje: ČTK