Šéfa Vojenské policie Ložka v minulosti vyšetřovala policie

- Aktuality autor: red

Náčelník Vojenské policie brigádní generál Vladimír Ložek, kterého ministr obrany Alexandr Vondra kvůli pátečnímu zásahu ozbrojenců v České televizi postavil mimo službu, byl několik měsíců před tím, než se ujal funkce, sám vyšetřován Vojenskou policií. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Podnět ke stíhání Ložka, který tehdy zastával pozici velitele základny informačních a telekomunikačních systémů, dal tehdy náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek. Podezříval ho z majetkových trestných činů a nevýhodných nákupů.

Picek se k tři roky staré kauze odmítl vyjádřit s odvoláním na tiskové oddělení ministerstva obrany. Mluvčí Jan Pejšek stíhání potvrdil. Přiznal se k němu i sám Ložek. "Policie odhalila nejasnosti v evidenci spojovacího materiálu. Je to na dlouhé vysvětlování. Nic jsem ale neukradl, jak se vám snaží někdo namluvit," řekl MfD.

Chaos v hospodaření

Vyšetřovatelé zjistili, že se Ložek trestného činu nedopustil, dostal jen pokutu za chaos v hospodaření. Podle MfD jsou ale dodnes kolem případu nevyjasněné okolnosti. Třeba nákup značného množství luxusních van s vířivkami není nikdo z armády ani ministerstva schopen vysvětlit.

Ložek je postaven mimo službu kvůli zásahu, při kterém desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství ČT. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Vojenská policie podle státního zástupce při zásahu pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.

Tagy: vondra

Zdroje: ČTK