Šéf žalobců: Zemanovo pozvání na Hrad mohl Ištvan jen těžko odmítnout

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana mohl šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan jen těžko odmítnout pozvání na Hrad. Byla to prý otázka slušnosti. Za normálních okolností by na schůzce prezidenta a vrchního žalobce nebylo nic škodlivého, řekl dnes Pavel Zeman novinářům.

Ivo Ištvan

Ivo Ištvan,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Hradě vyjádřil podporu Ištvanově práci v kauze Nagyová. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval prohlášením, že jejich setkání je v přímém rozporu s nestranným výkonem působnosti státního zastupitelství.

Podle šéfa žalobců Zemana záleží na Ištvanovi, jaká pozvání přijme. Mezi významnými institucemi a představiteli státu však prý musí panovat určitá úcta, což zvláště platí pro vztahy s hlavou státu.

"Jestliže (prezident) pošle někomu pozvání, tak přirozeně se lze dohodnout, že se pozvání třeba odloží, ale asi by nebylo vhodné reagovat tím způsobem, že člověk nepřijde vůbec. Je to otázka úcty a slušného vychování," řekl nejvyšší státní zástupce.

Prezident Zeman vyjádřil Ištvanovi "plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou". Ištvan spolu s kolegou z olomouckého vrchního státního zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou. Zeman dnes zrušil stíhání tří exposlanců, stížnosti ostatních zamítl.

Podle Kalouska prezident přijetím Ištvana otevřeně přiznal přímou souvislost policejního zásahu před šesti týdny, který vedl k pádu Nečasovy vlády, s politickými změnami, o které Zeman usiluje.

Tagy: Pražský hrad Zemanova vláda

Zdroje: ČTK