Šéf vojenských policistů zprostil služby velitele zásahu v ČT

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer v úterý dočasně zprostil služby velitele pátečního zásahu v České televizi (ČT) Pavla Marečka. Neubauer ve středu před novináři uznal, že policisté při prohlídce budovy chybovali.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pochybení v postupu Vojenské policie našel také státní zástupce, na základě jeho příkazu policisté vrátili většinu zabavených materiálů. Ovšem vzhledem k tomu, že nevrátili všechno, Česká televize podle svého šéfa Jiřího Janečka zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud.

Ozbrojení policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo údajně najít spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Rožánek řekl, že to bylo zbytečné, protože spis dávno nemá.

Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, zajistila Vojenská policie i dokumenty "nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace". 

Kauza i na půdě parlamentu

Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem hlasy koaličních poslanců její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. 

Opoziční ČSSD oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat. Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program. 

Česká televize uvedla, že jejich právní zástupce zvažuje kvůli případu podání ústavní stížnosti.

Tagy: čt zásah velitel

Zdroje: ČTK