Šéf slovenské mafie Černák má potvrzeno doživotí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Krajský soud v Prešově v úterý potvrdil trest doživotního vězení pro šéfa slovenského podsvětí Mikuláše Černáka. Stejně jako soud nižší instance ho odvolací senát uznal vinným z šesti vražd.

Rozsudek je pravomocný a třiačtyřicetiletý Černák se proti němu může bránit pouze mimořádnými opravnými prostředky. Po 25 letech může požádat o podmínečné propuštění z vězení. 

Krajský soud se ztotožnil s názorem okresního soudu, že náprava Černáka ve vězení není možná. Podle krajského soudu to dokazuje například i Černákovo chování při procesu, kdy odsouzený nejevil při projednávání zločinů žádné emoce. Citovým projevům se vyhnul i v případě, kdy jednu z vražd přiznal. 

Právníci se chtějí případně obrátit i na evropské soudy

Černákovi právníci označili rozhodnutí krajského soudu za předčasné. Už při projednávání případu okresním soudem tvrdili, že náprava jejich klienta ve vězení je možná, takže soud neměl udělit trest doživotí. Právníci avizovali, že využijí všechny možnosti pro zrušení rozsudku, a nevyloučili, že se obrátí i na evropské soudy. 

Černák podle rozsudku zavraždil v 90. letech údajného policejního informátora Jozefa Filipa, bývalého policistu Gustáva Slivenského, kterému byla po smrti uříznuta hlava, a údajné členy podsvětí Jozefa Štefana, Pavla Lenharta, Milana Sipose a Emila Potásche.

Z vězení si prý také objednal vraždu nepohodlného svědka Mariána Karcela, který byl v roce 2000 zastřelen ze samopalu v Banské Bystrici.

Tagy: soud mafie

Zdroje: ČTK