Šéf slovenské diplomacie má zájem o post generálního tajemníka OSN

- Aktuality autor: Danica Klein

Nový generální tajemník OSN se bude volit až za tři roky, v diplomatických kuloárech se ale již několik měsíců hovoří o jeho nástupci. Podle informací slovenského deníku SME se chce o místo po Pan Ki-munovi ucházet i současný slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Své ambice údajně již několikrát zmínil během neoficiálních rozhovorů se zahraničními diplomaty i slovenskými politiky. 

Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák,zdroj: Profimedia.cz

Nový šéf OSN by se měl volit na jaře roku 2016. Lajčák kandidaturu oficiálně nevyloučil, nicméně jeho mluvčí ji ani nepotvrdil. Podle mluvčího Borise Gandela se nyní ministr soustřeďuje na to, aby profesionálně a zodpovědně plnil funkci šéfa diplomacie a chce ji vykonávat do konce funkčního období Ficovy vlády, tedy do dubna roku 2016. "Mluvit o volbě generálního tajemníka OSN je nyní předčasné. V každém případě je pozitivní, že je jméno slovenského kandidáta zmiňováno v širších odborných kruzích," dodal mluvčí. 

Miroslav Lajčák nicméně není jediným možným slovenským kandidátem na tuto prestižní pozici. V OSN má velmi dobré kontakty i Ficův bývalý ministr zahraničí Ján Kubiš. Ten je nyní vedoucím mise OSN v Afghánistánu, která čítá 1000 lidí a jednou z nejdůležitějších a největších v rámci Organizace spojených národů. 

Generálního tajemníka OSN volí Valné shromáždění na návrh Rady bezpečnosti. V ní má zásadní hlas pět stálých členů - USA, Rusko, Británie, Francie a Čína. Úspěšný kandidát by přitom měl mít zejména souhlas Washingtonu a Moskvy. A jak poznamenal slovenský deník, Lajčák i Kubiš by ho vzhledem ke své kariéře a k minulým vztahům získat mohli. 

Tagy: šéf OSN slovenský ministr zahraničních věcí

Zdroje: ČTK