Šéf Sazky měl vyhrožovat městu, policie případ odložila

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie odložila případ údajného vyhrožování šéfa Sazky Aleše Hušáka vedení Františkových Lázní. Řekl to starosta města Ivo Mlátilík, který na Hušáka letos v květnu podal trestní oznámení.

Mlátilík tak učinil poté, co dostal Hušákem podepsané dopisy, které reagovaly na zákaz výherních videoterminálů ve městě. Hušák už dříve obvinění odmítl. 

"Bohužel policie na tom nespatřila trestné jednání. Je to divné, ale co s tím dělat? Odvolávat se v takových případech nemá smysl," uvedl starosta s tím, že spory o videoterminály budou stejně pokračovat. 

Město zakázalo nejen hrací automaty, ale i videoterminály

Františkovy Lázně letos vyhláškou zakázaly ve městě provozování nejen výherních hracích automatů, ale i videoterminálů. Ty ve městě kromě jiných provozovala právě Sazka. Vyhrožování se podle Mlátilíka dopustil Hušák opakovaně v dopisech starostovi. 

"Dostali jsme čtyři dopisy. Vyhrožuje nám například tím, že škoda, která vznikne Sazce, přejde na mě. Vyhrožuje zastupitelům i městské radě. V dopisech tak ovlivňuje mínění zastupitelů a straší je," řekl Mlátilík. "To, že vyhrožuje mně, bych snesl. Ale když vyhrožuje i zastupitelům, kteří nemusí mít takové právní vědomí, rozhodli jsme se trestní oznámení po poradě s právníky podat," uvedl v květnu Mlátilík. 

Trestní oznámení starosta podal na Vrchní státní zastupitelství pro podezření ze spáchání trestného činu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a na úřední osobu. 

Hušák chce zase žalovat druhou stranu pro pomluvu

Vedení Sazky prohlásilo, že obvinění, která vznesl Mlátilík, jsou nesmyslná a nepodložená. "Po ukončení šetření orgánů činných v trestním řízení se bude generální ředitel Sazka, a.s., bránit právní cestou, žalobou na ochranu osobnosti a oznámením pro trestný čin pomluvy," sdělil v květnu mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. 

Lázeňské město zakázalo videoterminály, které povoluje bez ohledu na názor obcí ministerstvo financí, od března. Podle stanoviska ministerstva vnitra tím město překročilo své pravomoci. Žádost o zrušení vyhlášky ale město odmítlo s tím, že se obrátí na Ústavní soud, 

Protože Sazka odmítla své videoterminály ve městě odpojit, město ji udělilo pokutu 100 tisíc korun s tím, že pokud bude v provozování videoterminálů pokračovat, budou následovat další statisícové pokuty. Radnice chtěla Sazce videoterminály dokonce zabavit, Krajský úřad Karlovarského kraje však v červnu předběžné opatření zrušil. 

Červnová novela umožnila obcím zpoplatnění videoterminálů

Červnová novela zákona o místních poplatcích umožnila obcím výherní videoterminály zpoplatnit. Některá města chtějí novely využít k postupné redukci těchto zařízení, a proto zvolila nejvyšší možnou sazbu, kterou zákon povoluje. 

Ministerstvo financí plánuje pro oblast hazardních her vytvořit zcela nový zákon. Ještě před vytvořením nového zákona chce MF novelami současného loterijního zákona posílit pravomoci obcí ve vztahu k podnikatelům v hazardu. Obce mají mít například větší možnost regulovat právě videoterminály.

Tagy: policie vydírání sázka hušák

Zdroje: ČTK