Šéf protikorupční policie Vrba po rozhovoru s Lessym skončil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Libor Vrba ve středu požádal o odchod do civilu. Podle serverů iHNed.cz a Lidovky.cz tak učinil po schůzce s policejním prezidentem Petrem Lessym, který s jeho žádostí souhlasil.

Vrba, o kterém se mluví jako o Lengrově muži, u policie skončí k 15. březnu. O tom, že by Vrba mohl odejít z čela elitního útvaru, se hovořilo delší dobu. 

"Jde o jeho osobní rozhodnutí, a to z osobních důvodů. Nic dalšího si nepřeje sdělovat," tlumočil webu iHned.cz Vrbovo stanovisko mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. 

Bude výběrové řízení? Zatím se neví

Mluvčí policejního prezidenta Pavla Kopecká řekla, že Vrba si v současnosti vybírá dovolenou, dočasně bude útvar vést Vrbův náměstek Zdeněk Tomica. Podle Kopecké zatím není jasné, zda bude na jeho místo vypsáno výběrové řízení. Připadalo by prý v úvahu, pokud by funkce nebyla obsazena někým se stejnou služební hodností. 

Lessy nedávno práci protikorupční policie kritizoval a chtěl se s Vrbou kvůli tomu sejít. Policejní prezident tehdy uvedl, že odvolat se ho ale zatím nechystá. Podle Lessyho protikorupční policie vzhledem k počtu jejích členů a vzhledem k situaci v Česku totiž nestíhá dostatečné množství korupčních trestných činů. Policejní prezident ale ocenil aspoň to, že počet vyšetřovaných kauz stoupá. 

S Vrbou nebyl spokojen ani John

Podle některých médií kritizoval Vrbou vedený útvar i ministr vnitra Radek John (VV). Prý nepracuje tak, jak má, a zatím nedokázal v rámci boje proti korupci chytit ani jednu "velkou rybu". Podle Johna je údajně navíc zatížen častými úniky citlivých informací. 

O odvolání Vrby se v poslední době spekulovalo už po prosincové schůzce vládní koalice na Hradě, kde prezident Václav Klaus uhlazoval rozpory mezi ODS a Věcmi veřejnými v souvislosti s údajně korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí. Podle médií se Vrba totiž prý účastnil schůzky s premiérem Petrem Nečasem o vyšetřování této kauzy.

Tagy: policie odchod protikorupcni vrba

Zdroje: ČTK