Šéf protikorupční policie Martinec rezignoval a opouští své křeslo

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec dnes končí ve své funkci. Rezignovat k dnešnímu dni se rozhodl v druhé polovině dubna po sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, podle níž ji chtěl elitní policejní útvar poškodit. To sice Martinec odmítl, uvedl však, že si další spolupráci s Bradáčovou nedokáže představit. Jeho nástupce zatím znám není, termín pro podání přihlášek do poptávkového řízení na místo ředitele skončí 20. května. 

Tomáš Martinec

Tomáš Martinec,zdroj: Mediafax

Martinec zřejmě zůstane u policie, policejní prezident Martin Červíček totiž nedávno prohlásil, že by jej chtěl ve vedení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Podle Červíčka by měl, zřejmě jako náměstek, pomoci současnému řediteli úřadu s některými systémovými změnami, které vedení sboru chystá. 

Policejní prezident ale podotkl, že budoucí uplatnění Martince u policie záleží i na výsledku šetření odboru vnitřní kontroly policejního prezidia kvůli sporu Bradáčovou. Začátkem května Červíček uvedl, že výsledek šetření by měl mít k dispozici v týdnu od 13. května, zatím ho však nezveřejnil. 

Bradáčová již dříve řekla, že ji chtěl protikorupční útvar poškodit informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka. Podle žalobkyně ale útvar také zpracovával řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství - například případy týkají solárních elektráren. Kauz ale prý byly desítky. 

Spor žalobkyně s policií vyšel najevo koncem března, kdy Bradáčová vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté prověřují i jejího manžela, se kterým ale státní zástupkyně již tři roky nežije. Bradáčová tehdy uvedla, že na ni kauzu vyrobil Martinec. Ten to kategoricky odmítl.

Tagy: protikorupční policie výměna šéfa

Zdroje: ČTK