Šéf Pentagonu se krátce po masakru náhle objevil v Afghánistánu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Nedělní masakr, při němž americký voják postřílel 16 afghánských civilistů, nezničí vztahy Spojených států a Afghánistánu. Prohlásil to dnes americký ministr obrany Leon Panetta, který neočekávaně přicestoval do Afghánistánu na dvoudenní návštěvu. Podle agentury Reuters Panetta zároveň zopakoval, že zmíněný "hluboce znepokojující" násilný čin nezmění plány a strategii stahování amerických jednotek ze země. Šéf Pentagonu dorazil do jihoafghánské provincie Hílmand, kde dnes při explozi bomby nastražené na silnici zahynulo osm civilistů.

Panettova návštěva byla podle agentury Reuters naplánována několik měsíců před nedělním masakrem, dostává ale nový význam s tím, jak roste tlak na afghánské a americké činitele kvůli nepopulární válce, jež pokračuje 11 rokem.

"Ačkoli jsou tyto násilné činy nesmírně tragické, neurčují samy o sobě vztahy mezi koalicí a afghánskými silami a afghánským lidem," řekl Panetta ve svém projevu před vojáky na základně Camp Leatherneck, která je hlavní základnou americké armády v neklidné jihoafghánské provincii Hílmand.

"Budeme vystaveni zkouškám, budeme čelit velkým výzvám. Budeme čelit výzvám ze strany našich nepřátel i od sebe samých, budeme čelit výzvám válečného pekla," prohlásil Panetta. Zopakoval nicméně, že nedělní vraždění nezmění plány a strategii stahování amerických jednotek ze země, jejichž definitivní odchod z bojové mise by se měl uskutečnit do konce roku 2014.

Podle agentury Reuters se má Panetta během svého pobytu v Afghánistánu setkat i s afghánskými představiteli, včetně prezidenta Hamída Karzáího.

Psali jsme: Voják vyšel ze základny a zastřelil nejméně 16 civilistů

Taliban chystá pomstu

Panettova návštěva se uskutečňuje den poté, co se na východě země rozhořel první civilní protest proti USA od nedělního masakru. Afghánské fundamentalistické hnutí Taliban varovalo, že se za krutosti na afghánských civilistech pomstí, a pohrozilo stínáním amerického personálu v zemi.

Ve městě Kandahár v provincii sousedící s Hílmandem dnes při explozi bomby nastražené na motorce zahynul jeden afghánský zpravodajský důstojník a tři lidé utrpěli zranění. Oblast je baštou Talibanu, není ale jasné, kdo za incidentem stojí.

V provincii Hílmand nálož nastražená u silnice vybuchla v okamžiku, kdy tudy projížděl autobus s civilisty mířící do provinční metropole Laškargáh. "Bomba položená na silnici bojovníky Talibanu explodovala při průjezdu malého autobusu v okrese Mardžáh. Osm civilistů bylo zabito," citovala agentura AFP mluvčího místních úřadů Daúda Ahmadího.

Kromě Panetty dnes na nečekanou návštěvu do metropole Kábulu přijel německý ministr obrany Thomas de Maizière. Zemi před dvěma dny navštívila kancléřka Angela Merkelová. Ta v pondělí zpochybnila termín stažení německých jednotek ze země, které je společně s dalšími silami NATO plánováno do konce roku 2014.

Tagy: Afghánistán pentagon

Zdroje: ČTK