Šéf OECD: Řecko nemá důvod otálet s žádostí o pomoc od MMF

- Aktuality autor: red

Řecko nemá důvod otálet se žádostí o pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Dlouho už totiž nezvládne platit tak vysoké úroky ze státních dluhopisů, k jakým má nyní přístup na trzích.

V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to řekl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángel Gurría. "Ty úroky už jsou neúnosně vysoké," prohlásil Gurría. Podle něj půjde kvůli vysokým úrokům stále víc peněz z rozpočtu na splátky dluhu a nezůstanou prostředky na investice, které by zlepšily konkurenceschopnost země.

"Nevím, zda nepřišel čas, aby do Atén přijel mezinárodní měnový fond a poskytl Řekům levnější záchranné půjčky," dodal. Dokud MMF nezasáhne, úrokové sazby z řeckých dluhopisů podle Gurríi stále porostou. "Obchodníci s dluhopisy musí pochopit, že zatlačili Řecko už příliš daleko," obhajoval zapojení fondu do řešení situace.

Zapojení mezinárodního fondu má však v Evropské unii své odpůrce, kteří si myslí, že tímto krokem dává eurozóna neschopnost řešit krizovou situaci. Jde především o názor francouzské diplomacie a některých představitelů Evropské centrální banky. Podle Gurríi záchrana Řecka ze strany MMF neohrožuje ani společnou evropskou měnu euro, ani eurozónu jako celek.

"Takové ty řeči, že je ostuda, aby v eurozóně musel zasahovat Mezinárodní měnový fond, jsou přehnané. Přece se Řecko neodrovná přehnaně vysokými úroky jen kvůli falešné hře na prestiž," řekl. Řecko MMF zatím o pomoc nepožádalo. Šéf fondu Dominique Strauss-Kahn v pondělí podotkl, že ani neexistují bezprostřední známky toho, že by Atény měly takový krok zapotřebí.

Tagy: Řecko peníze krize

Zdroje: ČTK