Šéf německé diplomacie v případu Tymošenkové věří i ve fanoušky

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle si nedokáže představit, že by na věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové během blížícího se evropského fotbalového šampionátu nezareagovali i fanoušci. Řekl to dnes v deníku Bild.

"Ptám se sám sebe, jak si to (ukrajinský prezident) Viktor Janukovyč představuje: to se bude nerušeně v Charkově slavit fotbalový svátek a hned vedle se nebude Juliji Tymošenkové dostávat potřebné lékařské péče?" řekl německý ministr zahraničí.

Tymošenková si ve věznici v Charkově, tedy v jednom z pořadatelských měst fotbalového šampionátu, odpykává sedmiletý trest za to, že podepsala smlouvu o dodávkách ruského plynu, která prý byla pro její zemi nevýhodná. Západ ale rozsudek kritizuje jako politicky motivovaný. Političku navíc trápí vážné problémy s páteří: má vyhřezlou ploténku.

"Reakci diváků z celého světa si dokážu představit: politici, sportovci, média a fanoušci si nenechají ujít, aby během šampionátu upozornili na porušování lidských práv," tvrdí Westerwelle.

Psali jsme: Čechům se nelíbí, že politické špičky hrozí bojkotem Eura

Z Německa v posledních dnech zaznívá velmi tvrdá kritika na adresu Kyjeva, v médiích se dokonce objevila zpráva, že pokud se Tymošenková nedostane na svobodu, doporučí kancléřka Angela Merkelová svým ministrům, aby na fotbal na Ukrajinu nejezdili.

Westerwelle dnes k možnosti bojkotu řekl, že "se rozhodneme, až k tomu dozraje čas".

"S Ukrajinou se v posledních dnech v Německu zachází jako s Běloruskem," cituje polský deník Gazeta Wyborcza Cornelia Ochmanna z Bertelsmannovy nadace. V médiích "není slyšet nic kromě toho, jak moc Tymošenková trpí ve vězení a že je třeba projevit s ní solidaritu," dodal Ochmann.

Gazeta Wyborcza tvrdí, že němečtí politici se o osud bývalé premiérky začali tak intenzivně zajímat až teď, protože se cítí podvedení. Šéf kanceláře prezidenta Janukovyče Serhij Lovočkin se prý před měsícem s Berlínem důvěrně domluvil na tom, že ukrajinské úřady pustí Tymošenkovou na léčení do Německa. Údajně také slíbil, že s ní nezačne nový proces kvůli kauzám z 90. let. Nic z toho se ale nestalo.

Rakouská vláda bude Euro bojkotovat kompletně

"Evropští politici by neměli rušit své plány zúčastnit se zápasů na Ukrajině, ale měli by odmítat setkat se s prezidentem Janukovyčem," vzkázal prostřednictvím polského deníku ukrajinský opoziční politik Arsenij Jaceňuk těm státníkům, kteří přemýšlejí o bojkotu šampionátu. "Mistrovství potřebuje především Ukrajina a Ukrajinci a ne politická garnitura," vysvětlil.

Členové rakouské vlády se dnes dohodli, že nepojedou na žádný zápas v rámci fotbalového mistrovství. Fotbalová reprezentace jejich země ale na Euru hrát nebude. Šéf Evropské komise José Barroso už v pondělí oznámil, že za současné politické situace nehodlá na Ukrajinu jezdit. O bojkotu uvažuje také český premiér Petr Nečas a jeho vláda.

Evropský šampionát pořádá Ukrajina společně s Polskem od 8. června do 1. července.

Tagy: Berlín Ukrajina tymosenkova janukovyc fanoušci

Zdroje: ČTK